Ավտոբուսն ուղղակի տեղից չի շարժվում, մինչեւ անվտանգության կանոնները չպահող ուղեւորը չիջնի
Որքան տրանսպորտային շարժակազմ դուրս կբերվի երթուղի, կորոշվի, երբ պարզ դառնա, թե ինչ ուղեւորահոսք կա իրականում. այս մասին այսօր ասուլիսում նշեց Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ ժամեր առաջ վերաբացված համակարգն առայժմ աշխատում է թերծանրաբեռնված:
«Այս պահին 95 տոկոս դեպքերում մեր քաղաքացիներն իրենք չեն բարձրանում երթուղային կամ ավտոբուս, երբ տեսնում են, որ բոլոր նստատեղերը զբաղված են: Լինում է, որ վեճի են բռնվում վարորդի հետ, ցանկանում են իրենք էլ երթեւեկել, սակայն այս պահին հանձնարարականն այն է, որ եթե քաղաքացիները չեն ենթարկվում, ապա ավտոբուսները կանգնում են եւ չեն շարժվում՝ մինչեւ քաղաքացին չիջնի ավտոբուսից»,- ասաց նա:
Պահեստային ավտոբուսների՝ երթուղի մտնելու մասին հարցը պարզաբանելով՝ նա նշեց, որ դրա համար անհրաժեշտ է կատարել հավելյալ տեխնիկական աշխատանքներ, գնումներ: «Այդ որոշումը, եթե նույնիսկ հիմա կայացվի, ապա դրա համար որոշակի ժամանակ կպահանջվի»,- ասաց Սարգսյանը:
Պարետի որոշման համաձայն՝ տրանսպորտային բոլոր միջոցների ախտահանում պիտի իրականացվի, նախատեսվում է, որ պիտի իրականացնի համայնքը: «Բոլոր ավտոբուսները, երթուղայինները ապահովված են մանրադրամի համար նախատեսված արկղերով, ախտահանիչ նյութերով: Կարող են լինել եզակի դեպքեր, որ նյութերը չունենան, բայց այդ մասին հստակ հանձնարարական է տվել քաղաքապետը: Այս պահին ախտահանիչ միջոցներն ու դիմակները ձեռք են բերում գիծը շահագործող ընկերությունները, իսկ վերահսկելու առումով նշեմ, որ ինչքան էլ մենք հավելյալ ներուժ ներգրավենք, որ իրականացնենք այդ վերահսկողությունը, 800 գազելի եւ 300 ավտոբուսի շրջանում այդ մարդկային ռեսուրսը չի բավարարի, այդ պատճառով կխնդրեի մեր քաղաքացիներին ուշադիր լինել այլ քաղաքացիների նկատմամբ, հուշել, թե ինչպես է պետք դիմակը կրել եւ այլն»,- ասաց Սարգսյանը: