Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով որոշումը կհրապարակվի այսօր՝ ժ. 17:30-ին
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
Այն կհրապարակվի այսօր՝ ժամը 17:30-ին:
Հիշեցնենք՝ պաշտպանները բողոքարկել են Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի որոշումը՝ Քոչարյանին Արցախի եւ Հայաստանի նախկին վարչապետների անձնական երաշխավորությամբ ազատ չարձակելու վերաբերյալ: Որոշման դեմ առաջին բողոքը պաշտպանները հետ էին վերցրել՝ պատճառաբանելով, որ այն մակագրվել է մի դատավորի, որը չի կարող Ռոբերտ Քոչարյանի գործով արդարադատություն իրականացնել. խոսքն Արմեն Դանիելյանի մասին էր, որը նախորդ տարի բեկանել էր Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշումը եւ դարձյալ կալանավորելու որոշում կայացրել:
Այս բողոքի քննության ժամանակ պաշտպանները ներկայացրին իրենց առարկությունը դատավոր Դանիբեկյանի որոշման դեմ, նկարագրեցին, թե սոցիալ-անձնային ինչ հարաբերություններ ունի Քոչարյանը անձնական երաշխավորություն ներկայացրած նախկին վարչապետների հետ: Ելույթ ունեցավ նաեւ Քոչարյանը, որը դատավորի հարցերին ի պատասխան՝ ասաց, որ ինքը երբեք պատասխանատվությունից չի խուսափել, դա բրենդ է, որ ձեւավորվել է իր կենսագրության, իր անվան շուրջ: Մեղադրող եւ տուժող կողմերը առարկեցին բողոքի դեմ՝ պնդելով, որ Քոչարյանի կողմից գործի քննությանը խոչընդոտելու ռիսկը չի նվազել: