Դատարանը քննում է Քոչարյանի գործով պաշտպանների՝ դատակոչի ցուցակը լրացնելու միջնորդությունները
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, այսօր շարունակվում է Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստը։
Այս պահին դատարանը քննում է պաշտպանական կողմի՝ քրեական գործի դատակոչի ցուցակը լրացնելու միջնորդությունները:
Նման միջնորդությամբ, հիշեցնենք, նրանք հանդես էին եկել նախորդ նիստին: Մասնավորապես Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը միջնորդել էր դատական նիստին կանչման ենթակա անձանց ցուցակում ընդգրկել 2008թ. մարտի 8-ի դրությամբ ՍԴ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Գագիկ Հարությունյանին, դատավորներ Հրանտ Նազարյանին, Վլադիմիր Հովհաննիսյանին, Ֆելիքս Թոխյանին և Կիմ Բալայանին, որոնք մասնակցել են ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու Տիգրան Կարապետյանի դիմումների հիման վրա ԿԸՀ 2008թ. փետրվարի 24-ին ՀՀ նախագահ ընտրվելու մասին որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործի քննությանը: Ըստ Ալումյանի՝ նրանք կարող են գործի համար կարևոր նշանակության տեղեկություններ հայտնել այդ գործի քննության հետ կապված ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշում գործադրելու մասին։
Միաժամանակ պաշտպանը միջնորդել էր դատակոչել Սամվել Մայրապետյանին, որը, ըստ նրա, կարող է կարևոր տեղեկություն տրամադրել Ռոբերտ Քոչարյանի՝ կաշառք ստանալու հոդվածով առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ, եւ Միքայել Հարությունյանին, որը ստորագրել է Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքում հիշատակվող թիվ 0038 հրամանը։
Հայկ Ալումյանից բացի, դատակոչի ցուցակը լրացնելու միջնորդությամբ հանդես էր եկել նաեւ Կարեն Մեժլումյանը՝ առաջարկելով որպես վկա հարցաքննության հրավիրել ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին և նախկին պատգամավորներ Դավիթ Հարությունյանին, Արմեն Ռուստամյանին, Ավետ Ադոնցին, Արծրունի Աղաջանյանին: Ըստ Մեժլումյանի՝ նրանց հարցաքննությունը կօգնի պարզել՝ ԱԺ-ի օրենսդրական փոփոխությունները, ի վերջո, կապված էին վիճարկվող հոդվածի իրավական որոշակիության հետ, թե ոչ։