«Էրեբունի-Երեւան» տոնակատարությունների բյուջեն այս տարի կկազմի 38 մլն դրամ. կլինի հանդիսավոր նիստ, կշնորհվեն կոչումներ
Երեւանի քաղաքապետարանն այս տարի «Էրեբունի-Երեւան» տոնակատարությունների համար նախատեսված բյուջեի միայն 20 տոկոսը՝ մոտ 38 միլիոն դրամը կօգտագործի միջոցառման համար: Նոր կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ավանդական այս տոնակատարությունը եւս կանցկացվի սահմանափակումներով:
Երեւանի քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը «Հայկական ժամանակին» հայտնեց, որ «Էրեբունի-Երեւան»-ի օրը՝ հոկտեմբերի 11-ին, նախատեսված պաշտոնական արարողության ընթացքում կհանձնվեն «Երեւանի պատվավոր քաղաքացի» կոչումները:
Կարապետյանը նաեւ նշեց՝ տոնակատարության օրը տեղի կունենա Երեւանի ավագանու հատուկ նիստ, որի ընթացքում էլ հանդիսավոր պայմաններում կհանձնվեն «Երեւանի պատվավոր քաղաքացի» կոչումները: Թե ովքեր կարժանանան պատվավոր այս կոչմանը, դեռեւս չի նշվում:
Նիստին ներկա կլինեն Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եւ հյուրեր: Ամենայն հավանականությամբ ներկա կլինի նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Երեւանի քաղաքապետարանը «Էրեբունի-Երեւան» տոնակատարությունների համար նախատեսված բյուջեի շուրջ 80%-ը՝ 150 միլիոն դրամ, ուղղելու է Մհեր Մկրտչյանի անվան արտիստական եւ Պատանի հանդիսատեսի թատրոնների վերազինմանն ու վերանորոգմանը: