Ես ինքս առանձին դեպքերում դատական նիստերը ձգձգելու միտում եմ տեսնում. Ռուստամ Բադասյան
Կարծում եմ՝ ճիշտ չէ կոնկրետ գործի քննության հետ կապել դատաիրավական բարեփոխումների ամբողջական ընթացքը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով Մարտի 1-ի իրավահաջորդների և նրանց ներկայացուցիչների հայտարարություններին: Վերջինները երեկ ասուլիսի ընթացքում հայտարարել էին, որ 2018 թ․-ի հեղափոխությունից հետո դատական համակարգում փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել։
Ի թիվս մի շարք հայտարարությունների՝ նրանք նաեւ նշել էին, որ այլևս չեն մասնակցելու Մարտի 1-ի գործով դատավարությանը։
«Ես, ճիշտն ասած, ամբողջությամբ ծանոթ չեմ Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդների հայտարարությանը և իրենց պատճառաբանություններին, բայց կարծում եմ՝ դատաիրավական բարեփոխումները, որոնք կատարվում են, բավական ինտենսիվ ընթացքի մեջ են: Բազմիցս մենք պարզաբանել ենք թե՛ այդ բարեփոխումների էությունը և բովանդակությունը, թե՛ կոնկրետ ձեռնարկվող քայլերը։ Կարծում եմ՝ ճիշտ չէ կոնկրետ գործի քննության հետ կապել դատաիրավական բարեփոխումների ամբողջական ընթացքը»,- նշեց նա։
Նախարարը ընդգծեց, սակայն, որ առանձին դեպքերում արդարադատությունից խուսափելու միտումներ է տեսնում։ «Այս գործը չի ուզում քննի ինչ-որ դատավոր կամ ինչ-որ դատավոր ինքնաբացարկ է հայտնում այն պարագայում, երբ ինքնաբացարկի հիմքեր չկան, այս խնդիրները կուտակված են տարիներ շարունակ։ Չի կարելի ինքնանպատակ ինքնաբացարկ հայտնել»։
Բադասյանը անլուրջ է համարում կարծիքը, ըստ որի՝ Գերագույն դատարանը ստեղծվում է Հրայր Թովմասյանին ՍԴ-ից հեռացնելու համար։ «Այդ հարցը ինձ ուղղվում է, դա զարմանալի է, որովհետև չկա նման մի մարդ, կամ մարդկանց խումբ, ում պատճառով կամ ում չեզոքացնելու համար հնարավոր է կայացնել բարձրագույն դատական մարմինները միավորելու որոշում։ Դա գաղափարական որոշում է, դա սահմանադրականության ոգին դատական համակարգ բերելու խնդիր է լուծում և դա ինտիտուցիոնալ ու հեռուն գնացող բարեփոխում է, որը արվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար դատական համակարգում փոփոխությունների շարքը շարունակելու միտումով»։
Նախարարը նաև ասաց, որ Գերագույն դատարանի հետ կապված պլանավորում են հոկտեմբերի վերջին ունենալ հայեցակարգ, որը կդրվի հանրային քննարկման։
Անդրադառնալով ապօրինի գույքի բռնագանձման օրինագծի ընթացքին՝ Բադասյանը նշեց, որ դատախազության գործունեությունը այս փուլում հասարակության համար դեռևս տեսանելի չի լինելու։ «Հիմա դատախազության ստորաբաժանումը, արդեն կարող է համապատասխան հիմքերը ստանալով, սկսել ուսումնասիրություններ, բայց ես, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա այն կարծիքին եմ, որ այդ ուսումնասիրությունները այնքան ծավալուն են, որ ակնկալել, թե 21 թվականի առաջին եռամսյակից շուտ որևէ հայց կգնա դատարան, և մենք ականատեսը կլինենք, կարծում եմ՝ սխալ կլինի։ Հիմա դատախազության գործունեության այն հատվածն է լինելու, որը հասարակության համար տեսանելի չէ, իսկ տեսանելի հատվածին մենք ականատես կլինենք 21 թ․-ի ընթացքում։ Ծավալն էլ կարծում եմ՝ դատախազությունը կհրապարակի կամ հանդես կգա հայտարարություններով»։