Հատուկ քննչական ծառայությունը կլուծարվի. ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց Կառավարության նախագիծը
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի» մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի հեղինակը ՀՀ կառավարությունն է:
Նախագիծն ընդունվեց 80 կողմ, 38 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը երեկ նախագծի քննարկման ընթացքում ասել էր, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում նախագիծը փոփոխությունների է ենթարկվել:
Ըստ նոր առաջարկությունների՝ նախատեսվում է լուծարել Հատուկ քննչական ծառայությունը: «Իրավապահ մարմինների հետ քննարկման արդյունքում որոշվել է լուծարել Հատուկ քննչական ծառայությունը: ՀՔԾ-ի հետ ենք քննարկել, ուժը կորցրած ճանաչելով «ՀՔԾ մասին» օրենքը, ըստ այդմ, ամբողջությամբ վերանայվել են հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին օրենքի նախագծի մասին անցումային դրույթները»,- քննարկման ընթացքում ասել էր ՀՀ արդարադատության նախարարը:
Հիշեցնենք, որ «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքի նախագիծը ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունել էր այս տարվա հունվարի 19-ին: Նախագծով առաջարկվում է ստեղծել նոր քննչական մարմին՝ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որի հիմնական իրավասությունը լինելու է Քրեական դատավարության օրենսգրքով իր ենթակայությանը վերապահված ենթադրյալ կոռուպցիոն հանցագործությունների մինչդատական քրեական վարույթի կազմակերպումը և իրականացումը։ Միաժամանակ, քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցի լուծման նպատակով հակակոռուպցիոն կոմիտեն օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին օրենքով սահմանված կարգով իրականացնելու է օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն: