Արմեն Ամիրյանը՝ Արամ Ասատրյանի անունով փողոց կոչելու մասին
ՀՀ մշակույթի նորանշանակ նախարար Արմեն Ամիրյանը չգիտեր, որ Էջմիածնի փողոցներից մեկը կոչվել է երգիչ Արամ Ասատրյանի անունով: Նա այսօր՝ նոյեմբերի 7-ին, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Ստեփան Դավթյանի եւ գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Էլբակյանի հետ միասին լրագրողներին էր ներկայացնում վերանորոգված թատրոնը: Լրագրողները հարց ուղղեցին Էջմիածնի քաղաքապետարանի որոշման մասին, ինչը նախարարին շատ զարմացրեց:
«Վստա՞հ եք, որ նման որոշում է եղել»,- հարցրեց նա:
Լրագրողները հաստատեցին, որ որոշումը կա, ու որ այն ուժի մեջ է մտել նոյեմբերի 6-ից, քանի որ այդ օրը լրանում էր Արամ Ասատրյանի մահվան 10 տարին, եւ հարցրին, թե ինչպես է նախարարը վերաբերվում դրան:
«Չեմ վերաբերվում»,- պատասխանեց նախարարը:
Վերջերս մեծ աղմուկ էր բարձրացրել «Առաջին տպարանի» շենքի պայթեցումը: Այդ առիթով լրագրողներն Ամիրյանին հարցրին, թե ինչպես է որոշվելու՝ որ շենքերն են պատմամշակութային արժեքներ եւ ինչ է արվելու դրանք պահպանելու համար:
«Քննարկել ենք օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալու տարբերակ: Այն շինությունները, այն շենքերը, որոնք ունեն 100 տարվա պատմություն, այլեւս պատմամշակութային արժեք են: Սեփականատերն իրավունք չունի քանդելու եւ պարտավոր է պահպանել այդ շենքը: Թե երբ այդ օրենքն իրականություն կդառնա, դժվարանում եմ ասել»,- ասաց նա: