Կառավարության նիստում երեկ հաստատված «ՀՀ կառավարության 2017 թվականի գերակա խնդիրները» ցանկի պաշտպանության ոլորտին վերաբերող հատվածը ձեւակերպված է հետեւյալ կերպ. «Ռազմավարական զսպման համակարգի զարգացում»:
Իսկ այդ գերակա խնդրին հասնելու քայլերն են` «ՀՀ զինված ուժերի հարվածային եւ կրակային խոցման հնարավորությունների ավելացում, հետախուզական հնարավորությունների ավելացմամբ վաղ հայտնաբերման համակարգի ընդլայնում...»: Սա ուշագրավ է նրանով, որ անցած տարիներին հռչակվող գերակայությունների ֆոնին պաշտպանության ոլորտին վերաբերող այս տարվա խնդիրները ավելի «ագրեսիվ են», կոնկրետ ու հասկանալի:
Օրինակ, անցած տարվա պաշտպանությանը վերաբերող գերակայությունը ձեւակերպված էր այսպես` «ՀՀ զինված ուժերում «Հրամանատրում` առաջադրանքի միջոցով» համակարգի ներդրում»: Թե ինչ էր դա նշանակում, մինչեւ հիմա մնում է անհայտ: Բայց ձեւակերպումների հստակությունն ու հասկանալիությունը ամենեւին չի երաշխավորում, որ մեր «Ռազմավարական զսպման համակարգը» կզարգանա եւ մեր ԶՈՒ հարվածային հնարավորությունները կավելանան...: Ձեւակերպումներից բացի դրա համար շատ ու շատ այլ բաներ են պետք: