Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտին կսկսի գործել մինչեւ այս տարեվերջ. Հովհաննես Ազիզյան
Արդեն այս տարի Սյունիքի մարզում ստեղծվելիք ազատ տնտեսական գոտին սկզբնական շրջանում կունենա 10-15 հա տարածք՝ հետագայում եւս 10 հա տարածքի ընդլայնման հնարավորությամբ: Ազատ տնտեսական գոտու հիմնման համար կծախսվի շուրջ 32 միլիոն դոլար: Լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության ներդրումային ծրագրերի բաժնի պետ Արամ Վարդանյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ 10 տարվա ընթացքում ազատ գոտում կներգրավվի շուրջ 120 ընկերություն՝ տարեկան 100 մլն դոլարի արտահանումների ծավալով: Ինչ վերաբերում է աշխատատեղերին, ապա առաջիկա 10 տարվա ընթացքում կստեղծվի շուրջ 2500 աշխատատեղ: Հայ-իրանական սահմանից 2 կմ հեռու՝ Իրանի տարածքում, գործում է իրանական Արաս Ազատ տնտեսական գոտին է, ինչը համագործակցության լավ հնարավորություններ է ստեղծում»,- համոզմունք հայտնեց Վարդանյանը՝ հիշեցնելով, որ Սյունիքի մարզում ստեղծվելիք տնտեսական ազատ գոտին թվով 3-րդն է Հայաստանում՝ Երեւանում գործող 2 այդպիսի գոտիներից հետո:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանն էլ իր հերթին նկատեց, որ ծրագիրը ՀՀ տնտեսության զարգացման համար լայն հնարավորություններ կստեղծի: Ազատ տնտեսական գոտու տարածքում դյութի ֆրի համակարգով այցելողներին հնարավորություն կընձեռվի ապրանքներ գնել առանց մաքսատուրքերի:
Մինչեւ փետրվարի 10-ը կընդունվեն ներդրողների կողմից հայտեր, որոնցից վերջնականապես կընտրվի այն ծրագիրը, որն առավելապես կբավարարի Հայաստանի զարգացման նպատակներին: Ուշադրություն կդարձվեն առաջարկներում աշխատատեղերի թվին, բիզնեսի կազմակերպման գործառույթներին եւ այլ կարեւոր մանրամասների:
«Ինչ վերաբերում է ազատ տնտեսական գոտու գործունեության մեկնարկին, ապա հույս ունենք, որ ազատ տնտեսական գոտին կսկսի գործել մինչեւ այս տարեվերջ: Կառավարությունը վերջնական որոշում կկայացնի ապրիլ ամսին: Այս պահին որպես կազմակերպիչ կողմեր, հետաքրքրված են ռուսական, իրանական եւ չինական մի շարք կազմակերպություններ: Գրավոր հետաքրքրվածություն է հայտնել իրանական մի քանի կազմակերպություն: Մենք համոզված ենք, որ սա ներդրողների համար լավ հնարավորություն է, ինչպես որ լավ հնարավորություն է գործընթացի բոլոր կազմակերպիչների համար»,- ասաց նա:
Հովհաննես Ազիզյանի խոսքով՝ ծրագրի շրջանակներում Հայաստանն իր գործընկերներին կառաջարկի միս, շոկոլադ, հրուշակեղեն, ինչպես նաեւ շշալցված հանքային ջուր, սիգարետ, դեղորայք: Նա նաեւ համոզմունք հայտնեց, որ իրանական 80 միլիոնանոց շուկայում հայկական արտադրության ցանկացած ապրանք, անկասկած, լավ կվաճառվի: