«ՀԺ»․ԿԲ-ն հոռետես է․ Կանխատեսվում է առավելագույնը 3,2%-ի տնտեսական աճ
Չնայած ՀՀ ֆինանսների, ինչպես նաեւ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարները կանխատեսում են, թե այս տարի տնտեսական աճը կլինի ավելին, քան նախատեսվել է պետբյուջեով, ՀՀ Կենտրոնական բանկը այլ կարծիք ունի:
Երեկ ԿԲ-ի կողմից հրապարակված «Գնաճի հաշվետվություն» պարբերական զեկույցում Կենտրոնական բանկը կանխատեսում է, որ այս տարի տնտեսական աճը կկազմի 2.2-ից 3.2 տոկոս: Այսինքն առավելագույնը՝ 3.2 տոկոս, ինչն էլ դրված է ՀՀ բյուջեի հիմքում: Մինչդեռ վերը նշված նախարարները նախօրեին հայտարարում էին, թե աճը կլինի ավելի բարձր, քան նախատեսված է պետբյուջեով:
Թե կանխատեսումներից որը կիրականանա, պարզ կդառնա տարեվերջին, սակայն նշենք, որ այս տարի սահմանափակվել են պարտք ներգրավելու հնարավորությունները, իսկ տնտեսական աճը խթանող այն քայլերը, որ իրականացնում է ԿԲ-ն, արդեն սպառել են իրենց: Տնտեսական աճի ապահովման միակ ռեսուրսը մեծածավալ ներդրումների ներգրավումն է, ինչի ակնարկները այս պահին չեն երեւում: