Մեծամորի ատոմակայանի վրա կարող է պատահական հրթիռ ընկնե՞լ. Բաքվում անհանգիստ են
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները փորձագետներից մեկնաբանություններ հրապարակելով փորձում են օրակարգում պահել Մինգեչաուրի ջրամբարի պաշտպանվածության և Մեծամորի ատոմակայանի հնարավոր խոցման թեմաները:
Նախ ընդգծելով, թե Մինգեչաուրի ջրամբարը հակաօդային պաշտպանության միջոցներով լավ պաշտպանված է, ապա հավելելով, թե Ադրբեջանը հայտարարել է՝ իր համար թիրախ են միայն ռազմական օբյեկտները, ադրբեջանցի փորձագետ Խուբժրան Ռուստամզադեն նշում է.«Բացառված չէ, որ եղանակային պայմանների պատճառով մի պատահական հրթիռ կարող է հասնել Մեծամոր, վնասել միջուկային ռեակտորը և ռադիոակտիվ արտանետումներով թունավորել մոտակա բնակավայրերը: Հաշվի առնելով այդ շրջանում Հայաստանի ռելիեֆը 50 հազար մարդ կզոհվի և առաջիկա 150 տարում այդ տարածքում կյանքը կսահմանափակվի»:
Ռուստամզադեն ներկայանում է որպես ռազմական փորձագետ և մինչև 1992-ը ԽՄ Հյուսիսային նավատորմի միջուկային սուզանավի քիմիական ծառայության ղեկավար է եղել: Նա նշում է, թե Մեծամորի խոցման դեպքում առաջին ժամերին Երևանում, Էջմիածնում և Արմավիրում 25-30 հազար մարդ կտուժի կամ կզոհվի, Հաջորդ 2-4 ժամերին թունավորումը կհասնի Արարատ, Հրազդան, Վանաձոր և Սպիտակ, ապա 4-6 ժամ անց Ստեփանավան, Ալավերդի, Իջևան, Վարդենիս: Փորձագետը տպավորություն է ստեղծում, թե թունավորումը կարող է տարածվել միայն Հայաստանի տարածքում:
Ադրբեջանի մեծ եղբայր Թուրքիայի բոլոր նախարարները Հայաստանի հետ սահմանակից շրջաններ այցելելիս նշում են, որ երկրաշարժավտանգ ռելիեֆով Հայաստանում ատոմակայանը վտանգավոր է Թուրքիայի համար, մինչդեռ կրտսեր եղբոր սպառնալիքները՝ պատահական հրթիռների մասին երկրաշարժերից ավելի հաճախ են լինում: