Դինքից եմ սովորել ինչպես հայի նման խոսել և ֆիլմը նվիրում եմ նրա հիշատակին. Թուրք դերասան
Թուրքիայում սեպտեմբերի 8-ին մեծ էկրան կբարձրանա հայ եւ թուրք երիտասարդների սիրո պատմությունը ներկայացնող «Կիսատ մնացած» ֆիլմը: Ֆիլմի գլխավոր հերոսներից մեկին՝ Արամին մարմնավորած թուրք դերասան Ալի Բուհարա Մեթեն հարցազրույց է տվել թուրքական կայքերից մեկին եւ մեկնաբանել որոշ հարցեր, գրում է ermenihaber.am-ը:
Արամը ֆիլմի հերոսուհու՝ Ստամբուլի համալսարանում սովորող Իսկուհու ավագ եղբայրն է, որ ամեն կերպ ջանում է խոչընդոտել քրոջ ու նրա թուրք ընկերոջ սիրուն: Մեթեի խոսքով՝ իր մարմնավորած հերոսը մի շարք նախապաշարմունքներ ունի, ինչի պատճառով շատ խիստ ու թշնամական վարք է դրսեւորում. «Որպես հնագույն ազգեր՝ մենք շատ ընդհանրություններ ունենք: Ես հայերին ոչ թե որպես «օտար» եմ ընկալում, այլ որպես  «մենք», - նշել է Մեթեն՝ հավելելով, որ ինքը բազմաթիվ հայ ընկերներ ունի:
Դերասանի խոսքով՝ այս ֆիլմում  նկարահանվելիս նա ջանացել է օրինակ վերցնել 2007թ. սպանված անվանի հայ լրագրող եւ հասարակական գործիչ, «Ակոս»-ի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքից. «Կերպարը կերտելիս շատ ավելի հակադիր մի բան էի փնտրում. սկսեցի լսել Հրանտ Դինքին, փորձեցի հասկանալ նրան: Իմ խաղացած դերը Դինքին նման չէ: Իմ կերպարը չունի Հրանտ Դինքի դիրքորոշումները: Բայց ոճի եւ խոսքի տեսակետից նրանից եմ օրինակ վերցրել: Հրանտին լսելուց հետո ինձ համար շատ ավելի հեշտ եղավ խաղալ: Դրա համար այս ֆիլմը նվիրում եմ Հրանտ Դինքի հիշատակին», - ասել է Մեթեն:
Հայ-թուրքական թեմատիկայով  Թուրքիայում նկարահանված «Կիսատ մնացած» ֆիլմի ռեժիսորն է Էմրե Յըլմազը: Գլխավոր դերերում հանդես են եկել Իսկուհի Բալջյանը, Անըլ Ալթանը եւ Ալի Բուհարա Մեթեն:
Ֆիլմը ներկայացնում է Ստամբուլի համալսարանում սովորող հայ ուսանողուհու՝ Իսկուհու եւ թուրք Մերթի սիրո պատմությունը: Իսկուհու եղբայրը՝ Հայաստանից Ստամբուլ մեկնած Արամը եւ Մերթի ընտանիքը դեմ են զույգի հարաբերություններին: