Քեթրին գրուպն ու Մուլտի գրուպը ռիսկային ընկերությունների ցանկում են. Վարդան Հարությունյան
ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանից հրավիրած մամուլի ասուլիսում հետաքրքրվեցինք, թե ինչու օրինապահ հարկ վճարողների հավաստագիր չեն ստանում «Ալեք Հոլդինգը»-ը կամ «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի մեջ մտնող ընկերությունները: ՊԵԿ նախագահը պատասխանեց. «Օրինապահ հարկ վճարողի կարգավիճակ ստանում են այն ընկերությունները, որոնք որոշակի կրիտերիաների համապատասխան են գործում: Ձեր թվարկած ընկերությունները մի գուցե որոշ կրիտերիաներով չեն բավարարել, դրա համար էլ օրինապահ հարկ վճարողի կարգավիճակ չեն ստացել»,- ասաց Վարդան Հարությունյանը՝ նշելով, որ նման կարգավիճակ ստացած ընկերություններն այդ գործընթացով անցել են անաչառ վերլուծությունից հետո:
Մեր մյուս հարցին, թե ի՞նչ ստուգումներ են տեղի ունեցել «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնում, որի մասին մամուլում գրվեց, իսկ ավելի վաղ՝ «Քեթրին գրուպ» ընկերությունում, ՊԵԿ նախագահը պատասխանեց. «Երկրորդ հարցը՝ Մուլտի գրուպ, Քեթրին եւ նմանատիպ մյուս ընկերությունները: Ընդհանրապես բոլոր ընկերությունների ստուգման գործընթացը կանոնակարգվում է տարեկան հաստատված ծրագրով, որի վրա որեւէ գործուն միջամտություն մենք չենք ունենում: Համակարգիչն ընտրում է ռիսկային ընկերություններին, որոնք պետք է տվյալ տարում ստուգումներ կատարվի: Տարեկան մեր ունեցած ստուգումների ցանկը բաժանվում է ըստ ամիսների եւ հրապարակվում է մեր կայքում»: ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ այդ երկու ընկերությունները 2016 թվականին ներառված են եղել 2017 թվականի ստուգումների ցանկում եւ այս տարի պետք է ստուգվեին:
«Որեւէ խնդիր, արտառոց բան ես այստեղ չեմ տեսնում: Այդ չափորոշիչները համակարգչում դրված են, համակարգիչն է որոշում՝ որոնք են ռիսկային համարվում: Եթե դա ձեզ այդքան պետք են, մենք ձեզ կտրամադրեն»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը: