2018 թվականին կթանկանա պահածոյացված ձկնեղենը եւ մարդկային արյունը
2018 թվականից Եվրասիական տնտեսական միության մեջ չմտնող երկրներից Հայաստան ներմուծվող 800 ապրանքատեսակի մաքսատուրքի դրույքաչափի փոփոխություն նախատեսված չէ: Այս մասին armtimes.com-ին տեղեկացրեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման նախարարությունից՝ նշելով, որ մաքսատուրքի փոփոխություն է սպասվում թվով 7 ապրանքատեսակի մասով:
«ՀՀ-ն պետք է միանա ԵԱՏՄ միասնական մաքսատուրքի դրույքաչափերին 14 ապրանքատեսակի մասով, որից 7 ապրանքատեսակի մասով պահպանվելու են ՀՀ-ի համար նախկինում գործող մաքսատուրքի դրույքաչափերը և 7 ապրանքատեսակի մասով արձանագրվելու է մաքսատուրքի դրույքաչափի բարձրացում՝ ընդամենը 2%-ից 3%-ի չափով (ապրանքի անվանումն է՝ պահածոյացված ձուկ, թառափազգիների ձկնկիթ, սննդի մեջ օգտագործվող պիտանի խառնուրդներ, մարդկային արյուն, կապար)»,- փոխանցեցին նախարարությունից: Իրականում փոփոխման ենթարկվելու է կոնկրետ 5 անվանում ապրանք, պարզապես նշվել է 7 անուն, քանի որ ապրանքատեսակների շտրիխ կոդերի մեջ կրկնվող ապրանքներ էլ են լինում:
Պահածոյացված ձկան, թառափազգիների ձկնկիթի մաքսադրույքը 12 տոկոսից դառնալու է 14 %, մարդկային արյանը՝ 0-ից դառնում է 2 %, սննդի մեջ օգտագործվող պիտանի խառնուրդներինը՝ 10 տոկոսից դառնում է 12 %, եւ կապարը 0-ից դառնում է 3 տոկոս: Այս ապրանքներից միայն ձկնամթերքն ու սննդի մեջ օգտագործվող պիտանի խառնուրդների դեպքում է, որ քաղաքացիները կզգան թանկացումը:
Մարդկային արյան ներմուծման կոնկրետ թիվ չկա մաքսային տվյալների վիճակագրության մեջ: Փոխարենը նշված է արյուն, հակաշիճուկ, պատվաստանյութ եւ աճեցրած մանրէներ, որոնց ներմուծման թիվը 2015 թվականին կազմել է 46.3 տոննա, իսկ 2016 թվականին 88 տոննա: Նույն ժամանակահատվածում Հայաստան է ներմուծվել 1078 եւ 897 տոննա պատրաստի կամ պահածոյացված ձուկ, ձկնկիթ կամ խավիարի փոխարինիչ:
Նախարարությունից մեզ տրամադրած տեղեկատվության համաձայն, ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո 2016 թվականին ընդամենը 8 ապրանքատեսակի մասով Հայաստանը միացել ԵԱՏՄ միասնական մաքսատուրքի դրույքաչափերին, որից 7 ապրանքատեսակի մասով պահպանվել է ՀՀ-ի համար նախկինում գործող մաքսատուրքի դրույքաչափերը և միայն 1 ապրանքատեսակի մասով է արձանագրվել մաքսատուրքի դրույքաչափի բարձրացում: 2 տոկոսով բարձրացել էր մեկուսացված հաղորդալարերի մաքսատուրքի դրույքաչափը:
2017 թվականին ԵԱՏՄ միասնական մաքսատուրքի դրույքաչափերին միացել է ևս 8 ապրանքատեսակի մասով, որից 4 ապրանքատեսակի մասով պահպանվել է ՀՀ-ի համար նախկինում գործող մաքսատուրքի դրույքաչափերը, 3 ապրանքատեսակի մասով արձանագրվել է մաքսատուրքի դրույքաչափի բարձրացում: 3 տոկոսով բարձրացել է ավտոմեքենաների ռետինե խցիկների եւ 015-033լ ծավալով ապակյա շշերի մաքսատուրքերի դրույքաչափերը, իսկ 1 ապրանքատեսակի մասով արձանագրվել է ՀՀ համար նախկինում գործող մաքսատուրքի դրույքաչափից 3.5% ցածր դրույքաչափ: