Թուրքիայում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության» (AKP-ԱԶԿ) Ադանայի պատգամավոր Նեջդեթ Ունուվարը դժգոհություն է հայտնել, որ երկրի ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ-CHP) 3 պատգամավորներ ԵԽԽՎ-ում ընդունված 2 հակաադրբեջանական բանաձեւերից մեկի օգտին կողմ են քվեարկել, գրում է ermenihaber.am-ը:
Հոկտեմբերի 11-ին ԵԽԽՎ-ում ընդունվել էր 2 հակաադրբեջանական բանաձեւ: Դրանցից մեկը «Ադրբեջանում դեմոկրատական ինստիտուտների գործունեությունը» խորագրով բանաձեւն էր, որի ընդունման օգտին էլ քվեարկել են թուրք պատգամավորները (Դենիզ Բայքալ, Գյուլսուն Բիլգյահան եւ Իլհան Քեսիչի):
Ըստ թուրքական «Timeturk»-ի՝ թուրք պատգամավորը պնդելով, որ Ադբեջանում տնտեսական, սոցիալական եւ ժողովրդավարության մակարդակն աճել է, դատապարտել է CHP-ի պատգամավորներին եւ տեղի ունեցածը համարել մտահոգիչ երեւույթ:
Պատգամավորը շեշտել է, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը բոլոր միջազգային հարթակներում իրար հետ համագործակցում են եւ տեղի ունեցածը մտահոգիչ է: Նրա խոսքերով՝ այսօր Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունները հիանալի են եւ այդ հիանալի հարաբերություններում մեծ դեր են խաղում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նախագահների գործադրած ջանքերը:
Նրա խոսքով Ադրբեջանի դեմ քվեարկածների այդ դիրքորոշումը երբեք չի վնասի երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունները: Մեկ անգամ եւս կրկնել է թուրք-ադրբեջանական եղբայրությունը խորհրդանշող «Մեկ ազգ, երկու պետություն հանդիսացող Թուրքիա» արտահայտությունը: