Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը մրցանակ կշնորհի Հրանտ Դինքի այրուն
«Հրանտ Դինք» հիմնադրամը կոնֆլիկտները կանխարգելելու ուղղությամբ գործեունեութան համար արժանացել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի ֆոնդի ամենամյա մրցանակին:
«Հրանտ Դինք հիմնադրամը Թուրքիայի ժողովրդավարացման ուղղությամբ կարեւոր գործունեություն է ծավալում: Ֆոնդի նախաձեռնություններն ու ծրագրերը նպաստում են լրատվամիջոցներում ատելության տարածումը եւ կոնֆլիկտները կանխելուն, ինչը հատկապես կարեւոր է այս շրջանում, երբ հազարավոր փախստականներ են ժամանում Թուրքիա»,- նշված է ֆրանսիական հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության մ մեջ:
Պարգեւատրման արարողությունը կկայանա նոյեմբերի 23-ին, Փարիզում: «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի ղեկավարին՝ Հրանտ Դինքի այրուն այն կհանձնի Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
«Հրանտ Դինք» հիմնադրամը ստեղծվել է 2007-ին՝ պոլսահայ լրագրող եւ «Ակօս» թերթի հիմնադիր, գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո: Հիմնադրամը գործում է մշակույթի, կրթության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում: