«Իրավացի եք, այո, Հայաստանում թերեւս դժվարին տնտեսական իրավիճակ է: Ես չեմ ուզում ձեւացնել, որ դա այդպես չէ, չնայած այստեղ ներկայացված են բավականին մեծ թվով աշխատատեղեր»,- այս մասին «Երեւանի Մարիոթ» հյուրոնցում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը՝ պատասխանելով «Հայկական ժամանաի»-ի հարցին, թե ո՞րն է արտագաղթի իրական պատճառը, եթե աշխատանք կա Հայաստանում: Դեսպանը այսօր մասնակցում էր ԱՄՆ դեսպանատան օժանդակությամբ կազմակերպված Կարիերայի եւ ձեռնարկատիրության տոնավաճառին:
«Ես չեմ կարող ասել, թե Հայաստանից երիտասարդները կամ մարդիկ ինչու են հեռանում, բայց կարող եմ ասել, որ եթե Հայաստանը շարունակի տնտեսական բարեփախումների, ձեռներեցության խթանման, քաղաքացիական հասարակության եւ ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված իր ջանքերը, ապա մարդիկ ավելի ու ավելի շատ կուզենան մնալ իրենց երկրում»,- ասաց Ռիչարդ Միլսը:
Խոսելով Հայաստանի աշխատաշուկայի խնդիրների մասին դեսպանն ասաց, որ շատ դեպքերում պանաջվում է, որ աշխատակիցն ինչ-որ տեղերում փորձաշրջան անցնի, հետո այդտեղ իրեն հետաքրքրող մասնագիտություների տեր անձանց շրջանում կապեր ձեւավորի, հմտությունները ձեւավորի, հետո նոր առաջընթացը շարունակի այդ ոլորտում: «Այս միջոցառումը հենց նման կապերի ձեւավորմանն է ուղղված»,- ասաց Ռիչարդ Միլսը:
Հարցին, թե Հայաստանում ձեռնարկատիրության համար դաշտը որքանո՞վ է բարենպաստ, ԱՄՆ դեսպանը պատասխանեց. «Այստեղ շատ նպաստավոր միջավայր է ձեռներեցության, նորարարության, նոր բիզնես գաղափարների համար: Եվ մենք դա տեսել ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Այստեղ հայաստանյան ընկերությունները ստեղծում են իրենց արտադրանքը, նաեւ աշխատում են աշխարհի տարբեր ՏՏ կառույցների, այդ թվում՝ սիլիկոնյան հովտի կառույցների հետ»: Ռիչարդ Միլսի խոսքով, որպեսզի պաշտպանված լինեն ՏՏ ոլորտի մարդիկ, Հայաստանում պետք է ավելին արվի մտավոր սեփականության պաշտպանության հարցում: