2017-ին «Օսկար» ամենամյա մրցանակաբաշխության «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում Հայաստանի ներկայացրած «Եվա» դրամայի ռեժիսորը հրավիրում է հանդիսատեսին աշխարհը մի պահ պատկերացնել առնաց պատերազմի, գրում է Associated Ptess-ը:
«Աշխարհն ավելի գեղեցիկ է առանց պատերազմի, նույնիսկ պատերազմ տենչացողների համար»,- Թեհրանում ֆիլմի պրեմիերայից հետո ասել է Անահիտ Աբադը:
Ֆիլմում պատմություն է մի կնոջ մասին, որն Արցախյան պատերազմում կորցրել է ամուսնուն եւ ուզում է մոռանալ տարիներ առաջ իր կյանքում տեղի ունեցած մութ ու ծանր պատմությունը։ Եվան դստեր՝ Նարեի հետ հեռանում է Երեւանից, հաստատվում է Արցախում՝ ծանոթների մոտ։
«Ես երբեք չեմ եղել պատերազմի ճակատում, բայց պատերազմն եղել է իմ կյանքի մի մասը»,- ասել է ռեժիսորը, որն իրանական սինեմատոգրաֆում երկար տարիներ աշխատել է որպես ռեժիսորի օգնական:
«Ֆարաբի ֆիլմարտադրության կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Ալիրեզա Թաբեշն ասում է, որ երկու երկրներն այս տարի հաճելի զուգադիպությամբ կին ռեժիսորների նկարահանած հակապատերազմական թեմա շոշափող ֆիլմեր են ներկայացրել: