«Խավարում» խորագրով արգելված ցուցադրությունը բացվեց Վանաձորում. լուսանկարներ
Սովետական բռնապետության անմեղ զոհերին նվիրված «Խավարում» խորագրով ցուցադրությունը, Երևանի Հովհաննես Թումանյանի տուն թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանին ուղղված սպառնալիք հեռախոսազանգից հետո, ու մշակույթի նախարարության հրահանգով 22 օր մնալուց հետո արգելվեց եւ փակվեց:
Մշակույթի փոխնախարար Արեւհատ Սամուելյանը պատճառաբանել էր, թե ցուցահանդեսը քաղաքականացված է, իսկ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն էլ ասել էր. «Չեն համաձայնեցրել իրենց հետ»:
«Սարգիս Մուրադյան» պատկերասրահի հիմնադիր, նկարիչ Զարուհի Մուրադյանի եւ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի ջանքերով ցուցահանդեսը կայացավ «Լոռի» հեռուստաընկերության մամուլի սրահում: Տնօրեն Նարինե Ավետիսյանի վստահեցմամբ՝ այս ցուցահանդեսի համար դռները բաց կլինեն այնքան ժամանակ, որքան կցանկանա վանաձորցին:
Իր խոսքում Զարուհի Մուրադյանը հայտնեց, որ այն մարդիկ, ովքեր ուզում են իմանալ ճիշտը՝ իմացել են. «Այն մարդիկ, ովքեր ուզեցել են դա ներկայացնել, տաժանակիր աշխատանք են տարել՝ արխիվները փորփրելով, սա մեր պատմության ողբերգական այն կտորն է, որտեղ երեւում է, թե ինչպես դավաճանաբար հայ բոլշեւիկները կործանեցին Հայաստանը…ու լռել դրա մասին ուղղակի հանցագործություն է»,- ասաց նա:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի խոսքով՝ սա պետք է համարել պատասխան մշակույթի նախարարությանը, որը ակնհայտ անհիմն ու կամային կերպով արգելեց ցուցահանդեսի շարունակությունը Երեւան քաղաքում: