Turkish Airlines-ը Երևան չի թռչի. Բաքվում Թուրքիայի դեսպանը փորձել է հանգստացնել հիստերիան
Ադրբեջանում Թուրքիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրքան Օզորալը մեկնաբանել է Թուրքական ավիաուղիների տնօրեն Իլքեր Այջըի հայտարարությունը Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ավիափոխադրումներ սկսելու վերաբերյալ:
Թուրք դեսպանը նշել է, թե թուրքական լրատվամիջոցները սխալ տեղեկություն են տարածել, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Ես հարցի շուրջ խոսել եմ ավիաընկերության տնօրենի հետ: Նա ասել է, որ նման հայտարարություն չի արել: Տարածված տեղեկությունները սխալ են եւ չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է թուրք դիվանագետը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի պետական Անադոլու լրատվական գործակալությունը լուր էր տարածել` Թուրքական ավիաուղիների տնօրենի հետ հարցազրույցով, որում Այջըն խոսել է նաեւ առաջիկա ծրագրերին ու նշել. «Մենք նոր ուղղություններ ենք ունենալու դեպի Արեւելք, Աֆրիկա, ԱՊՀ երկրներ: Մասնավորապես՝ դեպի Ադրբեջան, Ուզբեկստան, Թուրքմենստան, Ղազախստան, Ղրղզստան եւ Հայաստան»:
2008-ին հայ-թուրքական ցյուրիխյան արձանագրություններից հետո թուրքական ավիափոխադրողը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է չարտերային թռիչքներ իրականացնել դեպի Հայաստան, եւ այդ նպատակով ուսումնասիրում է շուկան: Նամակ էր հղվել Թուրքիայի քաղաքացիական օդագնացության գլխավոր տնօրինությանը եւ արտգործնախարարությանը հայկական ավիաուղիների կողմից Ստամբուլ կատարվող չարտերային թռիչքների պայմաններին ծանոթանալու համար:
Թուրքական ավիաուղիները 2008-ի սեպտեմբերի 6-ին Հայաստան էր տեղափոխել Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականին եւ դրանից հետո էլ եւս մեկ նամակով դիմել էր արտգործնախարարությանը` ճշտելու դեպի Հայաստան հնարավոր թռիչքների` թուրքական ազգային շահին համապատասխանելու կամ չհամապատասխանելու հարցը: