Պաշտոնական այցով Ադրբեջանում գտնվող Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է, թե Թուրքիան հնարավոր ամեն ինչ անում է, որպեսզի հայկական զորքը դուրս բերվի Արցախից, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Թուրքիան ներդնում է բոլոր ջանքերը ԼՂ խնդրի լուծման եւ«օկուպացված» տարածքներն ազատագրելու ուղղությամբ: Այս մասով Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նախագահները մշտական կապի մեջ են»,- ասել է Մեւլութ Չավուշօղլուն:
Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաեւ հավելել, է որ Թուրքիայի նախագահը Սոչիում Ռուսաստանի նախագահի հետ է քննարկել ԼՂ հարցը:
«Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ եթե Ռուսաստանը վճռական լինի, այդ հարցն իր լուծումը կգտնի, եւ Թուրքիան աջակցում է այդ նախաձեռնությանը, բոլոր այն ֆորմուլաներին, որոնք համապատասխանում են Ադրբեջանի շահերին: Երեկ ես հանդիպել եմ համանախագահների հետ եւ նրանց ասել եմ, որ անհրաժեշտ է ավելի ակտիվ լինել, վճռական ու անկեղծ, եւ ընդգծել եմ, որ կաջակցեմ իրենց այդ հարցում»,- ասել է թուրք նախարարը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Բաքվում Չավուշօղլուն նաեւ հայտարարել է, թե Թուրքիայում հետաքննություն է սկսվել չորս գործիչների նկատմամբ, որոնք սեպտեմբերին այցելել էին Լեռնային Ղարաբաղ: