Երուսաղեմի հայոց պատրիարքը միացել է Թրամփին ուղղված նամակին
Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու ԱՄՆ նախագահի որոշումից հետո Դոնալդ Թրամփին նամակով դիմել են Երուսաղեմի 13 պատրիարք և եկեղեցիների առաջնորդ, նրանց թվում՝ Երուսաղեմի հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը:
«Մենք համոզված ենք, որ նման քայլը կբերի ատելության ավելացմանը, կոնֆլիկտի, բռնության սրացմանը Երուսաղեմում և Սուրբ հողում: Մեր խորհուրդն ու աղաչանքն է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակեն ճանաչել Երուսաղեմի ներկա միջազգային կարգավիճակը: Յուրաքանչյուր փոփոխություն կարող է բերել անվերադարձ վնասի»,- գրել են պատրիարքները:
Նրանք նաև հավելել են, որ ԱՄՆ նախագահի այս որոշման հետևանքով տարածաշրջանում ավելի մեծ է կործանարար մասնատման վտանգը:
Այս գիշեր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ եկել է ժամանակը` Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու համար. «Ես որոշում եմ կայացրել այն մասին, որ արդեն եկել է ժամանակը պաշտոնապես ճանաչելու Երուսաղեմը՝ որպես Իսրայելի մայրաքաղաք, այսուհետ Ամերիկայի համար այդպես է լինելու»:
Թրամփը նաև հրաման է ստորագրել, որով պետդեպարտամենտը պետք է սկսի ԱՄՆ-ի դեսպանատունը տեղափոխել Թել-Ավիվից Երուսաղեմ: