Հենոն իր ավելի քան 3 մլն հետեւորդների համար անգլերենով նշել է հայ մարզիկների նվաճումները
ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ եւ «Մանչեստեր Յունայթեդի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն անուն առ անուն շնորհավորել է ՀՀ 2017 թ. լավագույն մարզիկներին: ՀՀ այս տարվա լավագույն մարզիկների տասնյակը հայտնի դարձավ երեկ՝ դեկտեմբերի 25-ին, հանրության SMS քվեարկության եւ լրագրողների ընտրության արդյունքում: Թեեւ ըստ կանոնակարգի՝ տասնյակում ընդգրկված բոլոր մարզիկները հավասարապես լավագույնն են, հանրությունը ֆիքսել է, որ ամենաշատ միավորները հավաքել է Մխիթարյանը: Նա գրառում է կատարել սոցիալական ցանցերի իր էջերում: Ֆեյսբուքի իր ավելի քան 3 մլն 200 հազար հետեւորդների համար անգլերենով թվարկել է տասնյակում ընդգրկված մարզիկների անուններն ու նրանց նվաճումները:
«Շատ երջանիկ եմ, որ ՀՀ տարվա լավագույն ֆուտբոլիստ ընտրվելուց հետո առավելագույն ձայներն եմ հավաքել ՀՀ տարվա 10 լավագույն մարզիկների ընտրության քվեարկության արդյունքում: Հատուկ շնորհավորում եմ օլիմպիական չեմպիոն հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանին, շախմատի աշխարհի գավաթակիր Լեւոն Արոնյանին, սամբոյի աշխարհի չեմպիոն Գրիգոր Մխիթարյանին, աշխարհի չեմպիոն հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Մաքսիմ Մանուկյանին, բռնցքամարտի Եվրոպայի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովին, օլիմպիական արծաթե մեդալակիր ծանրորդ Սիմոն Մարտիրոսյանին, աշխարհի գավաթի խաղարկությունում արծաթե մեդալակիր Էդգար Ստեփանյանին, համաշխարհային ուսանողական խաղերի չեմպիոն մարմնամարզիկ Արթուր Թովմասյանին, սամբոյի աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Կիրակոսյանին: Հուսով եմ՝ 2018-ին նոր նվաճումներով փառք կբերեմ մեր երկրին»,- գրել է նա:
Մխիթարյանը նաեւ հայերենով է դիմել իր երկրպագուներին: Շնորհակալություն է հայտնել իր օգտին քվեարկողներին՝ նշելով, որ նրանց այսպիսի վերաբերմունքն իր համար մեծ մոտիվացիա է: Լրագրողների քվեարկության արդյունքում նա 4-րդն էր 161 միավորով, իսկ SMS քվեարկության արդյունքում առաջինն էր՝ 6195 SMS-ով:
«Իմ երկրպագուները իմ մոտիվացիան են: Շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր քվեարկել են իմ օգտին, եւ առհասարակ հայ ժողովրդին ինձ ցուցաբերած ջերմագույն աջակցության համար: Ինձ համար պատիվ է ստանալ ամենաշատ քվեն Հայաստանի 2017 թվականի լավագույն մարզիկների տասնյակում: Կշարունակեմ անել ամեն ինչ՝ հասնելու նորանոր հաջողությունների՝ ի ուրախություն իմ ազգի»,- գրել է նա ֆեյսբուքում:
SMS քվեարկությունը սկսվել էր դեկտեմբերի 11-ին եւ ավարտվել է 25-ին: Հավատարմագրված մարզական լրագրողները քվեարկել են դեկտեմբերի 25-ին՝ ժամը 16:00-18:00: Առաջին անգամ է, որ տարվա լավագույն մարզիկների տասնյակի ընտրությունը կազմակերպում է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը: Քվեարկության այս ձեւաչափը եւս նորույթ է: Նախկինում տարվա լավագույն 10 մարզիկների ընտրությունը կազմակերպում էր ՀՀ մարզական լրագրողների ֆեդերացիան: Նախորդ 3 տարիներին լավագույնն էր ճանաչվել Արթուր Ալեքսանյանը: Լավագույնների պարգեւատրման արարողությունը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 27-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: