Հանրապետական կուսակցությունում կա մեկ լիդեր. ե՛ւ Կարեն Կարապետյանի, ե՛ւ Տարոն Մարգարյանի, ե՛ւ Վիգեն Սարգսյանի համար մեր լիդերը Սերժ Սարգսյանն է:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդվարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչն է խանգարում Սերժ Սարգսյանին հայտարարել, որ ինքն է լինելու վարչապետի թեկնածուն, ինչո՞ւ է խուսափում: «Գայթակղությունը շատ մեծ է տրվել ձեր սադրանքներին եւ ասել՝ խուսափում է, չի խուսափում, բայց ես կլինեմ շարմազանովական ոճի մեջ»,- ասել է ՀՀԿ փոխխոսնակը, ապա հավելել.
«2018թ.-ը կգա, բարին էլ հետը, կքննարկենք, կասենք. Սերժ Սարգսյանն իր վերջին հարցազրույցում պատասխանել է բոլոր հարցերին: Եկեք չպրիմիտիվացնենք: Ես միայն կասեմ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող պետական քաղաքական գործիչներից չեմ ճանաչում երկրորդ գործիչ, որը կարողանա առավել արդյունավետ իրականացնել անվտանգային եւ արտաքին մարտահրավերների դիմակայումը եւ արդյունավետ լուծումներ տալը, քան ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այո, եթե մարդիկ գտնում են, որ անփոխարինելի մարդիկ չկան, ես այդ կարծիքին չեմ, յուրաքանչյուր ոլորտում կան անփոխարինելի մարդիկ: ՀՀԿ յուրաքանչյուր անդամի համար պատիվ է լինել մի կուսակցության ներկայացուցիչ, որի հրամանատարը Սերժ Սարգսյանն է: Մեր կուսակցությունում կա մեկ լիդեր, եւ Կարեն Կարապետյանի, ե՛ւ Տարոն Մարգարյանի, ե՛ւ Վիգեն Սարգսյանի համար, եւ ինձ համար, մեր լիդերը Սերժ Սարգսյանն է»,- պատասխանել է Շարմազանովը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ու Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին Շարմազանովը նշել է, որ այս տարի այդ հարաբերությունները հոբելյանական էին. «Մենք հայ-ռուսական հարաբերությունները որակում ենք, դրանք իրական դաշնակցային հարաբերություններ են, որոնք ունեն մեծ հնարավորություն զարգանալու բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, ռազմավարական, հումանիտար, եւ առանց բացառության մենք արդյունավետ համագործակցում ենք մեր ռուս գործընկերների հետ»:
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ-ին՝ ԱԺ փոխնախագահն ասել է, որ ԵԱՏՄ-ն Հայաստանին տվեց զարգանալու հնարավորություն: Ըստ նրա Հայաստանը տարածաշրջանում լավագույն երկիրն է տնտեսական ակտիվության չափանիշներով: «Հայաստանը այս առումով առաջ է, թե՛ Թուրքիայից, թե՛ Ադրբեջանից, եւ թե՛ ԱՊՀ բոլոր երկրներից»,- նշել է նա: