Պոչանքների արտանետումները բազմաթիվ առողջական խնդիրների կհանգեցնեն. մասնագետ
Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատից պարբերաբար Դեբետ գետ ու քաղաք թափվող պոչանքները լուրջ սպառնալիք են դարձել ոչ միայն բնության, այլ նաեւ` բնակիչների համար: Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ վթար էր տեղի ունեցել Ախթալայի թիվ 2 դպրոցի տարածքով անցնող պոչատարում, ինչի արդյունքում շրջակա տարածքը պատվել էր մոխրագույն պոչանքով: Սա դեռ միակը չէ: Պարբերաբար քաղաքի հեղեղատարներով բաց թողնվող պոչաքներն ամեն օր շնչում են տարածքի բնակիչները, իսկ պոչանքով ողողված Դեբետ գետի ջրերը ոռոգում են Թումանյանի ու Նոյեմբերյանի համայնքների այգիները: Բնակիչները բազմիցս են ահազանգել, որ առողջական խնդիրներ ունեն, ինչն առավել նկատելի է երեխաների շրջանում: Ծանր մետաղների առկայությունը փոքրիկների  ու նշված տարածաշրջանների բնակիչների մոտ ապացուցվել է նաեւ բազմաթիվ ուսումնասիրություններով:
Ախթալայի առողջության կենտրոնի ընտանեկան բժիշկ Անահիտ Ղազարյանը եւս փաստում է, որ առանց այդ էլ իրենց տարածաշրջանում երեխաների արյան մեջ կապարի պարունակությունը նորմայից բավականին բարձր է: 2 տարի առաջ էլ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի առողջապահության ֆակուլտետն է ուսումնասիրություն կատարել եւ պարզել, որ երեխաների արյան ու հողի մեջ ծանր մետաղների, հատկապես մկնդեղի ու կապարի պարունակությունը մինչև 13 անգամ գերազանցում է թույլատրելիի սահմանը: Բժշկուհու խոսքով՝ վթարի հետեւանքով արտանետված թափոնը կկրկնապատկի այդ ցուցանիշը. «Պոչամբարը պատրաստված է, որպեսզի այդ վնասակար նյութերի տարածվելը շրջապատի վրա մինիմալի հասցվի, ու եթե հիմա վթարի հետեւանքով պոչանքը դուրս է եկել մթնոլորտ, ուրեմն իր հետ վնաս է բերում: Իհարկե, շնչառության միջոցով մտնում է արյան մեջ ու օրգանիզմ, ծանր մետաղները կուտակվում են ներքին օրգաններում, եւ դա տարիներ հետո առողջության վրա բացասական ազդեցություն կունենա, ինչն իր հետ կբերի թոքային ավելի բարդ խնդիրներ, ստամոքս-աղիքային տրակտի անմարսության, երեխաների մոտ ավելի շատ արյան հեմոգլոբինի իջեցման»,- ասաց նա:
Armtimes.com-ի հետ զրույցում Ախթալայի մի քանի բնակիչներ, ովքեր առավել մոտ են գտնվում այն հեղեղատարին, որով պոչանքներ են բաց թողնվում, նշեցին, որ իրենք բազմիցս են ԼՀԿ-ից պահանջել, որպեսզի թափոները չլցնեն հեղեղատարներն ու իրենց այգիները, սակայն ինչպես բնակիչներն են պնդում, իրենց ձայնը ոչ լսող կա, ոչ էլ իրենց առողջությամբ մտահոգվող. «Գործարանից պատասխանում են, թե ում ուզում եք բողոքեք, մեկ է, ով էլ գա, հարցերը լուծելու ենք` ճանապարհենք»: