Ռուսաստանն ու Թուրքիան համաձայնեցնում են մուտքի վիզայի ռեժիմի մեղմացումը
Ռուսաստանն ու Թուրքիան համաձայնեցնում են վիզային ռեժիմի մեղմացումը ծառայողական անձնագրերով ու միջազգային բեռնափոխադրումներով: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է ТАСС-ը. «Ներկա պահին թուրքական ու ռուսական կողմերը քննարկում են հետագա քայլերը՝ դեպի ՌԴ մուտքի տարբերակների հետացման համար: Խոսքը այն քաղաքացիների մասին է, որոնք ունեն ծառայողական անձնագրեր ու միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնողներ են»,- ասել է նա:
1990-2000 թվակններին Ռուսաստանի քաղաքացիների համար Թուրքիա մուտքի դեպքում գործել է վիզայի ստացման հեշտ տարբերակը, վիզա կարելի էր ստանալ անմիջապես սահմանին: Միեւնույն ժամանակ, Թուրքիայի քաղաքացիներին պետք էր ՌԴ մուտք գործելու համար ստանալ վիզա նախապես: 2010 թվականին կողմերը ստորագրել են համաձայնագիր, որի համաձայն այս 2 երկրի քաղաքացիները կարող էին մուտք գործել Ռուսաստան ու Թուրքիա, այնտեղ մնալով մինչեւ 30 օր առանց վիզայի:
2016 թվականի հունվարի 1-ից ռուսական կողմը դադարեցրել է Թուրքիայի նկատմամբ առանց վիզայի ռեժիմի կիրառումը: Սա եղել է այն բանից հետո, երբ 2015 թվականի նոյեմբերի 24-ին Թուրքիան հարվածել է ռուսական Су-24-երին՝ Սիրիայի սահմանին: