Հնարավոր է Էրդողանը Հռոմի պապին դիմի ՀՀ հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցով
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Վատիկանում Հռոմի պապի հետ փետրվարի 5-ին կայանալիք հանդիպմանը կարող է օգնություն խնդրել Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում, գրում է regnum.ru-ի եկեղեցա-քաղաքական նյութերի գլխավոր խմբագիր Ստանիսլավ Ստրեմիդլովսկին:
«Հնարավոր է, որ Էրդողանը ցանկանա օգնություն խնդրել Հռոմի պապից Հայաստանի հետ հաշտվելու հարցում, ինչը կօգնի նրան լավացնել իր իմիջը միջազգային հարթակում եւ լուծել հայ-թուրքական հարաբերություններում առկա որոշ հարցեր»,- գրել է Ստրեմիդլովսկին:
Նրա խոսքով, Հռոմի պապը շատ հարմար թեկնածու է հայ-թուրքական կոնֆլիկտի կարգավորման գործում որպես միջնորդ հանդես գալու համար, քանի որ Վատիկանը վստահություն է վայելում Հայաստանի կողմից եւ որեւէ կերպ ներքաշված չէ Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բարդ գործընթացում, հետեւաբար՝ ընդունելի թեկնածու է նաեւ Բաքվի համար: