«Ուժերի զարթոնք». «ՀԺ»-ն կտպագրի հատվածներ Միխեիլ Սահակաշվիլու ինքնակենսագրականից
«Ես որոշեցի դատական բարեփոխումներով զբաղվել։ Թե ինչ էին վրացական դատարանները, ես լսելով չէ, որ գիտեի։ Երբ ես Ամերիկայում մագիստրոսի աստիճան ստացա, փորձեցի Վրաստանում փոքրիկ իրավաբանական ընկերությունում աշխատանքի տեղավորվել։ Իմ առաջին հանձնարարությունն էր ընկերության մասնաճյուղերը դատարանում գրանցելը։ Դատարանը հավաբնի նման և ուռած հատակով մի շենքում էր։ Դատավորը, որն ինձ պետք էր, միշտ խմած էր։ Ես երկու թե երեք անգամ գնացի նրա մոտ և երկար բացատրում էի, որ ցանկանում եմ կազմակերպություն գրանցել։ Իմ երկրորդ այցելության ժամանակ նա ինձ վրա չար հայացք նետեց ու հարցրեց. «Բա ի՞նչ են քեզ ուղարկել, դու ո՞վ ես»։ Իրավաբան եմ, ասացի։ «Մենք, ի՞նչ է, իրավաբաններ չունե՞նք քո կարծիքով։ Թե՞ ես իրավաբան չեմ։ Ինչո՞ւ են քեզ վարձել։ Նրանք, ի՞նչ է, չէի՞ն կարող միանգամից ինձ վճարել։ Գրանցողը ես եմ, դու ախր էստեղ ի՞նչ կապ ունես ընդհանրապես։ Թող տերդ զանգի, կլորիկ գումարի դիմաց կգրանցեմ ինչ ուզի.... Վրացական դատավորներին ես դեռ երկար մտապահեցի»:
Սա մի հատված է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլու ինքնակենսագրական «Ուժերի զարթոնք» գրքից, որի հայերեն թարգմանությունը փետրվարից կլինի մեր գրախանութներում:
Չափազանցրած չենք լինի եթե պնդենք, որ Սահակաշվիլին 21-րդ դարի ամենահակասական եւ հետաքրքրիր առաջնորդներից է: Նա կարողացավ շատ կարճ ժամկետներում արմատական փոփոխություններ անել  Վրաստանում, բայց հետագայում նրա հասցեին հնչեցին ծանր մեղադրանքներ, եւ նա ստիպված հեռացավ իր հայրենիքից:
Մինչ գիրքը հասանելի կդառնա գրախանութներում, «Հայկական ժամանակ»-ը մի քանի հատված կտպագրի Միխեիլ Սահակաշվիլու ինքնակենսագրականից: Առաջին հատվածը կարող եք կարդալ թերթի վաղվա համարում: