Եթե քրգործ հարուցվի, անձամբ իրենց նկատմամբ պետք է հարուցվի. Գոռ Վարդանյան (տեսանյութ)
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի խորհրդական Գոռ Վարդանյանը պնդում է, որ ինքն ավագանու Երկիր ծիրանի խմբակցության անդամ Մարինա Խաչատրյանին հեռացրել է դահլիճից՝ ինքնապաշտպանությամբ պայմանավորված: Այս մասին Գոռ Վարդանյանն ասաց «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում՝ պատասխանելով միջադեպի վերաբերյալ մեր հարցերին:
- Պարոն Վարդանյան, ինչո՞ւ այդպես վարվեցիք:
- Երեւույթը, նախ շատ տհաճ երեւույթ էր: Առաջին հերթին վտանգավոր երեւույթ էր, որովհետեւ այդ լուծույթը, որ ավագանու անդամը փորձում էր լցներ, դեռ պարզ չի ինչ լուծույթ է: Որովհետեւ բոլորի մոտ գլխապտույտ կա, սրտխառնոց, հավանաբար կիսլատայի պարունակություն կա: Այդ երեւույթը քրեորեն հետապնդվող արարք է: Ես պարզապես դուրս էի ուզում հանել եւ իրեն այդտեղից դուրս հանել՝ ինքնապաշտպանությամբ, որովհետւ նման պարագաներում մինչեւ ոստիկանների գալը, եթե հանկարծ միջադեպ լիներ… կարծում եմ, որ ամենակարեւոր բանը մարդկանց դուրս հանելն էր, հանգստացնելը, որ կարողանան իրենք իրենց հավաքել: Տհաճ երեւույթ է եւ ինձ համար շատ վիրավորական է, որ հայ կինը նման ձեւի է իրեն պահում: Երեւի կոպիտ կհնչի, որ ասեմ, բայց երեւի հոգեբույժների կարիք ունեն:
- Ասացիք ինքնապաշտպանական գործողություն եք ձեռնարկել: Հարձակում անձամբ ձեր նկատմամբ չի եղել:
- Այսպես է, խառը իրավիճակ էր այնտեղ, եւ այդ պարագայում թեկուզ իրենց անդամին դուրս հրավիրելը, կամ այդ պահին դուրս տանելը մնացած մարդկանց եւ իր ինքնապաշտպանության համար է, իհարկե: Չգիտեինք ինչ կար իրենց մոտ, հնարավոր էր մի ուրիշ լուծույթ էլ լիներ:
- Ձեր գործողությունների համար չե՞ք ափսոսում, չե՞ք փոշմանել:
- Ինչի՞ փոշմանեմ: Ինքնապաշտպանական գործողություն է դա եղել: Իսկ եթե իրենք մի ուրիշ լուծույթ այդ պարագայում հանեին, լցնեինք եւ այդ ավագանին կամ մնացածը, թեկուզ լրագրողները թունավորվեին, այդ պարագում ի՞նչ պետք է ասեիք: Ավելի ճիշտ չէ՞ր մարդկանց վերցնել եւ ուղղակի դուրս հանել:
- Մտավախություն չունե՞ք, որ միջադեպի առթիվ հնարավոր է քրեական գործ հարուցվի: Ապտակ է եղել:
- Ես չեմ տեսել ապտակ: Եթե քրեական գործ հարուցվի, անձամբ իրենց նկատմամբ պետք է հարուցվի: Այս պահի դրությամբ մեր ավագ սերնդի ներկայացուցիչները վատացան, մի մասը գնաց, մի մասը սրտխառնոց, գլխապտույտ ունի: Սա անթույլատրելի է, պետք է այս ամենին շատ հստակ լուծում տալ:
- Մտավախություն չունե՞ք, որ ձեր գործողություները կդիտարկվի որպես բռնություն:
- Ո՛չ, ես ամբողջովին ինքնապաշտպանական գործունեություն եմ ծավալել: