Սիրիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատել է, որ երեքշաբթի՝ փետրվարի 20-ին, Դամասկոսում գնդակոծություն է եղել, որի ժամանակ տուժել է հայկական եկեղեցին:
Ըստ «Գանձասար»-ի, Նախարարությունը 2 նամակ է ուղարկել ՄԱԿ-ի քարտուղարին ու Անվտանգության խորհրդի նախագահին ու հայտնել, որ Արեւելյան Գութայի վրա տասնյակ հրթիռներ են ուղարկվել բնակելի թաղամասեր՝ դպրոցների, հիվանդանոցների, հանրային ու ծառայողական կառույցների, մի շարք դիվանագիտական պատվիրակությունների կենտրոնների վրա: 45 հրթիռների արձակման հետեւանքով 6 քաղաքացի զոհվել է, 29-ը՝ վիրավորվել:
Հրթիռակոծում է եղել նաեւ հաջորդ օրը՝ երեկ՝ փետրվարի 21-ին, հրթիռակոծության տակ է հայտնվել հայկական Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, ավերվել է պաշտպանիչ արտաքին պատը, հիմնական կառույցը չի տուժել: Երեկվա հրթիռակոծությունից էլ 2 քաղաքացի է տուժել: