Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք` Հայաստանի նախագահական նստավայրում կայացել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին նախաստորագրած հայ-թուրքական արձանագրությունները չեղյալ են հայտարարվել: Այս մասին խորհրդի նիստում հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը: Վերջինս ավելի վաղ հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում մինչեւ գարուն դրական գործընթացների բացակայության պարագայում, հայկական կողմը կչեղարկի այդ փաստաթղթերը:
Թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանն այս քայլը բացարձակ տրամաբանական է համարում: Վերջինս երեկ «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց.
«Այս քայլը միանգամայն սպասելի էր, որովհետեւ իրադրությունն այնպիսին է, որ Թուրքիան հրաժարվել է այդ արձանագրություններից: Եվ դրա համար այն, ինչ տեղի ունեցավ, միանգամայն տրամաբանական էր»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
Նրա խոսքով` հենց Թուրքիան պետք է հարցը կարգավորի: Ինչպես նշում է Սաֆրաստյանը, եթե Թուրքիան ոչ մի քայլ չձեռնարկի, ապա ոչինչ էլ չի ստացվի.
«Իսկ սպասելու իմաստ չկար, որովհետեւ մենք տեսնում ենք, որ իրականում այդ փաստաթղթերը գոյություն չունեցող էին: Տեղի ունեցածը ուղղակի իրական փաստի արձանագրում է»,- հավելեց թուրքագետը:
Նրա կարծիքով` Թուրքիան չի գնա քայլերի: Սաֆրաստյանի խոսքով`մինչեւ օրս ոչ մի կարեւոր քաղաքական ուժ հանդես չի գալիս Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման տեսակետներով, ինչն էլ նշանակում է, որ Թուրքիան գոնե դեռ չի պատրաստվում դրական տեղաշարժ արձանագրել:
Իսկ ԱԱԽ նիստում Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ եթե ապագայում նոր տեղաշարժեր լինեն տվյալ գործընթացում, ապա նոր պայմաններով նոր բանակցություններ պետք է վարվեն: