1 միլիոն դրամ Երեւանին նվիրված երգի համար, 800 հազար դրամ՝ Երեւանի մասին պիեսի համար
Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյակի տոնակատարություններին ընդառաջ քաղաքապետարանը հայտարարել է մրցույթ՝ Երեւանին նվիրված երգ եւ պիես ունենալու համար: Սահմանվել են նաեւ մրցանակներ: Երգի դեպքում դրամական պարգեւն ավելի մեծ գումարի տեսքով է, քան պիեսի:
Առաջին հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«Երեւանի քաղաքապետարանը, Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործընկերությամբ, հայտարարում են Երեւանին նվիրված երգի համահայկական մրցույթ: Մրցույթին կարող են մասնակցել հայ եւ օտարազգի կոմպոզիտորներ ու երգահաններ՝ առանց տարիքային սահմանափակման: Յուրաքանչյուր հեղինակ իրավունք ունի ներկայացնելու մեկ երգ (ցանկացած լեզվով)՝ առավելագույնը 5 րոպե տեւողությամբ։ Մրցույթին ներկայացվող երգը չպետք է հնչած լինի որեւէ նախագծում կամ մրցույթում: Լավագույն ստեղծագործությունները կհնչեն մրցույթի գալա համերգում՝ կենդանի նվագակցությամբ ու կատարմամբ, որի շրջանակում կշնորհվեն համապատասխան մրցանակներն ու դրամական պարգեւները:
Հայտերն ընդունվում են մինչեւ սույն թվականի հուլիսի 15-ը՝ Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունում:
Սահմանվել է՝
Առաջին մրցանակ - 1 մլն դրամ
Երկրորդ մրցանակ - 700 հազար դրամ
Երրորդ մրցանակ - 500 հազար դրամ
Մյուս մրցույթը, որը վերաբերում է պիեսին, հայտարարվում է Հայաստանի գրողների միության հետ համատեղ: Մրցույթին կարող են մասնակցել դրամատուրգներ, հեղինակներ՝ առանց տարիքային սահմանափակման: Մրցանակակիր լավագույն պիեսը կբեմադրվի Երեւանի թատրոններում:
Հայտերն ընդունվում են մինչեւ սույն թվականի հունիսի 1-ը՝ Գրողների միությունում:
Մրցույթի մասնակիցները պետք է իրենց աշխատանքները ներկայացնեն երկուական տպագիր օրինակով եւ էլեկտրոնային տարբերակով ([email protected]):