Բեն Յեդերը հերոսացավ «Սեւիլիային» 60 տարի անց Չեմպիոնների լիգայի 1/4 եզրափակիչ ուղեկցելով
Միջազգային մարզական պարբերականների առաջին էջերը ողողված են «Մանչեստր Յունայթեդի» գլխավոր մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոյի ձախողման մասին վերնագրերով: Նրա թիմն ընթացիկ մրցաշրջանում Չեմպիոնների լիգա վերադառնալուց հետո չկարողացավ հաղթահարել փլեյ-օֆ առաջին փուլը: Իսկ ահա 1/8 եզրափակչի նրա մրցակիցը՝ «Սեւիլիան», 60 տարի անց հայտնվեց քառորդ եզրափակչում: Երեկ՝ մարտի 13-ին, անդալուզցիները մրցակցի հարկի տակ հաղթեցին 2:1 հաշվով:
Հանդիպման սկզբից 2 կողմերն էլ զգույշ էին: Երկուսն էլ գիտակցում էին, որ ցանկացած սխալ կարող է ճակատագրական լինել եւ հատկապես տանտիրոջ՝ «Մանչեստեր Յունայթեդի» համար, քանի որ առաջին խաղն Իսպանիայում ավարտվել էր 0:0: «Մանկունյանցիներին» անհրաժեշտ էր միայն հաղթանակ, իսկ «Սեւիլիային» ձեռնտու կլիներ նաեւ արդյունավետ ոչ-ոքին:
Հանդիպումը, ընդհանուր առմամբ անցավ հավասար պայքարում: Այս խաղում երկրպագուները գոլերի սպասեցին ավելի քան 1 ժամ: 73-րդ րոպեին «Սեւիլիայի» գլխավոր մարզիչ Վինչենցո Մոնտելան փոխարինում կատարեց, որը որոշիչ եղավ պատմական հաջողության հարցում: Մասնագետը Լուիս Մուրիելի փոխարեն խաղադաշտ մտցրեց Վիսամ Բեն Յեդերին: Վերջինս անմիջապես իր թիմին առաջ մղեց հաշվի մեջ: Նա աչքի ընկավ 74-րդ րոպեին:
Մոուրինյոն դրան արձագանքեց կրկնակի փոփոխություն կատարելով: Ջեսի Լինգարդի ու Անտոնիո Վալենսիայի փոխարեն խաղադաշտ դուրս բերեց Խուան Մատային ու Անտոնի Մարսիալին: Նրանց 15 րոպեում անհրաժեշտ էր 2 գոլ խփել, սակայն հաջողության հասան ոգեւորված հյուրերը: 78-րդ րոպեին Բեն Յեդերը դուբլ ձեւակերպեց:
«Յունայթեդին» հաջորդ փուլ անցնելու համար արդեն 3 գոլ էր պետք, սակայն նրանք ընդամենը 1-ը կարողացան խփել: 84-րդ րոպեին մրցակցի դարպասը գրավեց Ռոմելու Լուկակուն: Քիչ անց Բեն Յեդերը կարող էր նաեւ հեթ-տրիկ ձեւակերպել, սակայն մեն-մենակ մնալով դարպասապահ Դավիդ դե Խեայի դիմաց չկարողացավ գնդակը դարպասն ուղարկել:
Ընդհանուր դիմակայությունն ավարտվեց 2:1 հաշվով, եւ «Սեւիլիան» պատմական արդյունքի հասավ: Անդալուզցիները վերջին անգամ այս մրցաշարի քառորդ եզրափակչում խաղացել են 60 տարի առաջ:
Երեկվա մյուս խաղում «Ռոման» շրջանցեց Դոնեցկի «Շախտյորին»: Իտալական թիմն Էդին Ջեկոյի գոլի շնորհիվ հաղթեց 1:0 հաշվով: Առաջին խաղում «Շախտյորը» տանը 2:1 հաշվով առավելության էր հասել «գայլերի» նկատմամբ: Դիմակայությունն ավարտվեց 2:2 հաշվով: «Ռոման» քառորդ եզրափակչի ուղեգիր ձեռք բերեց մրցակցի հարկի տակ խփած գոլի շնորհիվ:
Այսօր հայտնի կդառնան քառորդ եզրափակչի վերջին 2 մասնակիցները: Տեղի կունենան «Բեշիկթաշ»-«Բավարիա», «Բարսելոնա»-«Չելսի» հանդիպումները: «Բեշիկթաշի» ու «Բավարիայի» հարցում իրավիճակը պարզ է: Գերմանական թիմը սեփական հարկի տակ առաջին խաղում հաղթել է 5:0: Մյուս զույգի դեպքում ամեն ինչ կարող է պատահել: Առաջին խաղը Լոնդոնում ավարտվել է 1:1, ինչը նշանակում է, որ կատալոնցիները փոքր առավելություն ունեն պատասխան խաղից առաջ: