Հրազդանում համատիրության նախագահը ձեռքի հետ բրոքերությո՞ւն է անում. ահազանգ
Լուսանկարում՝ Հրազդանի քաղաքապետ Արամ Դանիելյանը
Հրազդանի բնակիչ Թամարա Չոփուռյանի ընտանիքը փաստի առաջ է կանգնել: Վերջինս «Հայկական ժամանակ»-ին տեղեկացրեց, որ Հրազդան քաղաքի համատիրություններից մեկի նախագահ Վարդան Թովմասյանն իրենցից 3500 ԱՄՆ դոլար է վերցրել՝ բնակարանի առուվաճառքի գործընթաց կազմակերպելու համար, սակայն ոչ բնակարանի տեր են դարձել, ոչ էլ գումարն են հետ ստացել: Թամարան մանրամասնեց՝ սկզբում Վարդան Թովմասյանը բրոքեր է եղել, սակայն այժմ դարձել է համատիրության նախագահ:
«Հիմա աշխատում է հա՛մ համատիրության նախագահ, համ՝ բրոքեր: Իր թաղամասի փակ տների բանալիրներն իր մոտ են: Մենք դիմել ենք ոստիկանություն, դատախազություն, դիմել ենք մեր քաղաքապետին: Ոչ մի հարց չի լուծվել»,- ասաց Թամարա Չոփուռյանը՝ նշելով, որ գումարը տրամադրել են փաստաթղթերով, կան ստորագրություններ, պարզապես համատիրության նախագահը չի կարողանում ոչ գումարը տրամադրի, ոչ դրա փոխարեն բնակարան տա: Նրանք փաստաբան են վարձել եւ դատական կարգով են փորձում պարտավորեցնել համատիրության նախագահին, որպեսզի գումարը հետ վճարի:
Մինչեւ դատարան դիմելը տուժված քաղաքացին դիմել է Հրազդանի քաղաքապետին: Արամ Դանիելյանի հանդիպման մանրամասները պատմելիս նա նշեց. «Ինձ թվում է՝ իր թիկունքը հենց քաղաքապետ Արամ Դանիելյանն է: Առաջին օրը բորբոքվում են, թե ինչու եք իրեն լսել, չգիտեք, որ ինքը խարդախ է: Հենց Արամ Դանիելյանն է ասում: Ես ու իմ սկեսուրն ենք դիմել իրեն, մեր ներկայությամբ այնպես խոսեց Վարդան Թովմասյանի մասին, որ մեզ թվաց՝ կլուծվի, գոնե կամաչի իր ղեկավարից, էն էլ՝ չէ»:
Համատիրության նախագահ Վարդան Թովմասյանին ներկայացրեցինք խնդիրը, սակայն ասաց, որ տվյալ քաղաքացուն չի ճանաչում, եւ երբ մանրամասնեցինք պատմությունը, համաձայնեց, որ դեռեւս չլուծված խնդիր ունի այդ ընտանիքի հետ: Վարդան Թովմասյանը պնդեց, որ դատարանում եւ դրանից առաջ ինքը պարտավորվել է, որ վճարելու է այդ գումարը եւ զարմացավ, թե ինչո՞ւ են դիմել թերթի խմբագրություն: «Էդ գումարը վերադարձնելու եմ, ես իրենց տուն եմ տալու, նորից ընկել են էս ինչի՞ հետեւից այդ մարդիկ: Դատական պրոցեսը գնում է, ի՞նչ կարիք կա, որ ձեզ են դիմել այդ հարցով: Ես պարտավոր եմ, իրենց վիճակը գիտեմ, այդ հարցերը, իրենց տուն եմ տալու»,- ասաց Վարդան Թովմասյանը: Հարցին՝ ինչպե՞ս եք համատեղում բրոքերությունը համատիրության նախագահի աշխատանքի հետ, նա պատասխանեց. «Ախր, դա համատիրության նախագահի հետ կապ չունի: Դա ընդհանրապես կապ չունի, այդ ժամանակ ես աշխատանքի մեջ չեմ եղել, ուղղակի մարդիկ դիմել են ինձ, ասել են՝ տունը ծախի: Իրենց էլ որպես ծանոթ, ճանաչել եմ, ասել եմ՝ կծախեմ»:
Մեր խոսակցության ավարտին համատիրության նախագահը կրկին փորձեց հասկանալ, թե ի՞նչ խնդիր կա, որ դիմել են թերթի խմբագրություն: Չբավարավելով այդքանով՝ խոսակցությունից մոտ կես ժամ անց նա զանգահարեց խմբագրություն եւ փորձեց հասկանալ, թե ի՞նչ ենք մենք ձեռնարկելու: Տեղեկարեցինք, որ հոդված եք հրապարակելու, ինչն այդքան էլ դուր չեկավ Վարդան Թովմասյանին: Վերջինս հասկացրեց, թե շուտով կխոսի տուժված ընտանիքի փաստաբանի հետ եւ նրանք կվերանայեն՝ մամուլում խնդիրը բարձրաձայնելու իրենց մտադրությունը: Մինչդեռ տուժող կողմը երկրորդ անգամ հաստատեց, որ իր խնդիրը բարձրաձայնելու անհրաժեշտություն կա: