ՀՀ ԿԳ նախարարությունը տեղեկացնում է, որ նախարար Լեւոն Մկրտչյանի եւ նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանի մասնակցությամբ «Չումբո» նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման վերաբերյալ տարածված հաղորդագրությունն ապատեղեկատվություն է:
Ինչպես հայտնում են նախարարության մամուլի ծառայությունից, հանդիպումը տեղի է ունեցել տվյալ նախաձեռնության խնդրանքով, որի ժամանակ ՀՀ ԿԳ նախարարի կողմից շատ հստակ պահանջ է դրվել՝ նախարարություն ներկայացնել գրավոր ծրագիր: Մինչ օրս ՀՀ ԿԳՆ-ն որեւէ ծրագիր չի ստացել, հետեւաբար պայմանավորվածության մասին խոսք լինել չի կարող, ուստի ուսումնական հաստատություններին չի խրախուսվում համագործակցել մի կազմակերպության հետ, որը չունի ԿԳ նախարարության կողմից համաձայնեցված եւ հաստատված ծրագիր:
««Չումբո» նախաձեռնող խումբը խախտել է էթիկայի նորմերը՝ հրապարակելով աշխատանքային հանդիպման մասին իրականությանը չհամապատասխանող հաղորդագրություն եւ մոնտաժված տեսագրություն, որը չի բխում ընդհանուր հանդիպման տրամաբանությունից եւ հանրային շրջանակներում թյուրընկալումների տեղիք է տվել:
Հանրության շրջանում ապատեղեկատվության տարածումից խուսափելու համար՝ ԿԳՆ-ն պահանջում է տվյալ նախաձեռնող խմբից՝ համացանցից հեռացնել իրականությունն աղավաղող տեսանյութը եւ հաղորդագրությունը»,- ասված է ԿԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ հանրության շրջանում անհանգստության առիթ դարձավ Չումբո նախաձեռնող խումբ կոչված կազմակերպության հայտարարությունն առ այն, որ միջոցառումների նոր շարք է սկսելու, որոնց աջակցելու է ԿԳՆ-ը՝ նախարարի գլխավորությամբ:
Մամուլում նշվում է, որ անցյալ տարի, օրինակ, այս նախաձեռնող խումբը ռեստորանային փարթի էր կազմակերպել ավելի քան 40 հազար տարբեր տարիքային աշակերտների համար:
«Չումբո նախաձեռնող խմբի»- ի նախագահ՝ Սմբատ Հակոբյանը, հանդիպել է ՀՀ ԿԳ նախարար՝ Լեւոն Մկրտչյանին եւ փոխնախարար՝ Մանուկ Մկրտչյանին: Երկու ժամ տեւած ջերմ զրույցի ավարտին, ըստ խմբի հայտարարության, որոշվել էր ՀՀ բոլոր հիմնական եւ ավագ դպրոցների, բուհերի եւ այլ կրթական հաստատություների միջոցառումների կազմակերպումը, կրթամշակութային միջոցառումների զարգացումը , վերջին զանգի տոնախմբությունների մեր տարբերակով փոփոխված եւ ավելի միասնական ու հետաքրքիր կազմակերպումները վստահել «Չումբո նախաձեռնող խմբին» Սմբատ Հակոբյանի գլխավորությամբ:
Չումբո նախաձեռնող խմբի կազմակերպած փարթիներից մեկը
«ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը շատ բարձր գնահատեց Սմբատ Հակոբյանի իրականացրած բոլոր նախաձեռնություններն ու ապագա կազմակերպվելիք խոշոր ծրագրերը , նաեւ նախարար Մկրտչյանը իր եւ նախարարության անունից հայտնեց պատրաստակամություն «Չումբո նախաձեռնող խմբի» կողմից կազմակերպված հայանպաստ ծրագրերին հովանավորելու եւ աջակցելու նախաձեռնությունների իրականացմանը»,- ասված է նախաձեռնության հայտարարության մեջ:
Մամուլում քիչ չեն հրապարակումներն առ այն, որ իրականում հայրենասիրական փարթիների անվան տակ պարզ բիզնես պրոեկտ է կյանքի կոչվում: Սխեման հետեւյալն է՝ մի վայրում հավաքել հազարավոր պատանիների եւ ատեղծել տպավորություն, որ կազմակերպվել է ժամանցային միջոցառում, իսկ իրականում ներկաների վրա արագ սնունդ եւ գազավորված հեղուկ վաճառել, որը մեկ օրվա կտրվածքով կարող է մի քանի միլիոնի հասնող եկամուտ ապահովել կազմակերպիչներին: Ի դեպ, այն, որ կազմակերպիչները սնունդ եւ հեղուկ են վաճառում ներկաներին, հայտնի է դառնում Ազատություն ռ/կ նախորդ տարի նկարահանված ռեպորտաժից:
Հետաքրքիր է, որ այս նույն խումբը` նույն անվամբ, տարիներ շարունակ փարթիների կազմակերպմամբ է զբաղվել Երեւանի գիշերային ակումբներում: