Ձերբակալվել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին
Քիչ առաջ ձերբակալվել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին։ Այս մասին հայտնում է ֆրանսիահայ հանրային գործիչ Արման Ավագյանը:
Լուրը հաստատում են նաեւ միջազգային լրատվականները: Reuters-ի հաղորդմամբ, Ֆրանսիայի նախկին նախագահը շուտով հարցաքննվելու է՝ Լիբիայի իշխանությունների կողմից նրա նախընտրական քարոզարշավի հնարավոր անօրինական ֆինանսավորման հետ:
«Նա կասկածվում է Լիբիայի նախագահ Մուամար Քադաֆիի կողմից իր նախընտրական արշավի համար ապօրինի ֆինանսավորման մեջ։ Սարկոզիի ձերբակալումը կարող է տեւել մինչեւ 48 ժամ, որից հետո նրան կարող են մեղադրանք առաջադրել»,- Facebook-ի իր էջում գրում է Ավագյանը։
Թեպետ այս գործը սկսվել է քննվել դեռեւս 2013 թ.-ին, սակայն նախկին նախագահը, որ զբաղեցրել է երկրի ղեկավարի պաշտոնը 2007 թվականից մինչեւ 2012 թվականը, առաջին անգամ է ներկա եղել այդ գործով լսումներին: