ԱՄՆ-ում դատախազները դադարեցրել են Էրդողանի 11 թիկնապահի դեմ քրեական հետապնդումը
Միացյալ Նահանգների դաշնային դատախազները դադարեցրել են քրեական հետապնդումը Թուրքիայի նախագահի 15 թիկնապահից 11-ի նկատմամբ, որոնց ավելի վաղ մեղադրանքներ էին առաջադրել Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի տան մոտ ցուցարարներին ծեծի ենթարկելու համար, հաղորդում է The Wall Street Journal-ը:
Ըստ պարբերականի, ամերիկացի դատախազները դեռ անցած նոյեմբերին են միջնորդություն ներկայացրել թիկնապահներից 4-ի դեմ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ, եւս 7-ի մեղադրանքներն էլ հանվել են փետրվարին՝ այժմ նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի Անկարա կատարելիք այցի նախօրեին, հայտնում է Ազատությունը:
Թերթի հետ զրույցում քննությանը մոտ կանգնած աղբյուրները հավաստիացրել են, թե որոշումը կայացվել է ոչ թե քաղաքական նկատառումներով, այլ՝ բավարար ապացույցներ չգտնելու հիմքով:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի նախագահը խստիվ դատապարտել ու լուրջ սկանդալ էր որակել իր թիկնազորին մեղադրանք առաջադրելու՝ ամերիկյան դատարանի որոշումը:
Դիվանագիտական սկանդալը ծագել էր անցած տարվա մայիսին, Ռեջեփ Էրդողանի Վաշինգտոն այցի ժամանակ, երբ նրա թիկնազորի անդամները հարձակվել էին այցի դեմ բողոքող ցուցարարների՝ հայերի, քրդերի, հույների վրա եւ դաժան ծեծի ենթարկել նրանց: