ԱԺ-ում այսօր՝ մարտի 26-ին, տեղի ունեցավ ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի եւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի համատեղ ասուլիսը:
Նրանք անդրադարձան միջխորհրդարանական համագործակցությանը եւ հայ-ռուսական հարաբերություններին: Զատուլինը եւս մեկ անգամ հաստատեց ռուսական մոտեցումը Արցախի հարցում՝ նշելով, որ իրենք հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից են: Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններին անդրադառնալով, Զատուլինը նշեց, որ «Հայաստանին ուղղված ցանկացած սպառնալիք կամ հարձակում Ռուսաստանը դիտարկելու է որպես սպառնալիք իրեն, եւ՝ Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի համապատասխան հոդվածների կիրառման հիմք»:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի գործընթացի շարունակությամբ, ինչպես նաեւ Ալիեւի՝ Երեւանի եւ Զանգեզուրի հանդեպ նկրտումների հարցով եւ այս առիթով Ռուսաստանի հնարավոր գործողությունների մասին հարցերով:
Զատուլինը պատասխանեց, որ ՌԴ-ից Ադրբեջանին զենքի վաճառքը շարունակվում է նախօրոք կնքված պայմանագրերի հիման վրա: Բացի դրանից, խոսքը գնում է հասարակ սպառազինության եւ պաշտպանական միջոցների մասին, այլ ոչ թե ժամանակակից միջոցների մասին, որոնք, ռուս խորհրդարանականի խոսքով, «մատակարարվել են Հայաստանին` Ադրբեջանից տարբերվող պայմաններով»:
Անդրադառնալով Ալիեւի հայտարարություններին՝ Զատուլինը նշեց, որ «Ադրբեջանի նախագահը թուլացրեց իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում՝ նման հայտարարություններ անելով»: Ըստ Զատուլինի, նախագահական ընտրություններին ընդառաջ արված հայտարարություններն ուղղված էին ներքին լսարանին:
«Խնդրում եմ, լուրջ մի վերաբերվեք դրան, կարծում եմ այդտեղ մեկնաբանելու բան չկա»,- նշեց ռուսական պատվիրակության նախագահի տեղակալը:
Համատեղ ասուլիսից հետո լրագրողները շարունակեցին հարցեր ուղղել Զատուլինին:
Նրան խնդրեցին մեկնաբանել տարածված կարծիքը, ըստ որի՝ Թուրքիան գրավել է Աֆրինը Ռուսաստանի լուռ համաձայնությամբ, եւ մտավախությունը, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը կփորձեն կրկնել այդ սցենարը Արցախում՝ ստանալով ՌԴ լուռ համաձայնությունը ռազմական գործողություններ սկսել:
«Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման հարցով մենք չենք խորհրդակցում Թուրքիայի կամ որեւէ մեկի հետ: Դրա համար ո՛չ առիթ, ո՛չ պատճառ չկա»,- ասաց Զատուլինը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի՝ Ռուսաստանի լուռ համաձայնությամբ գործողություններ կատարելուն, Զատուլինը կարծիք հայտնեց, որ Ռուսաստանն այդ աստիճան առաջնորդող դեր չունի Թուրքիայի համար, որ արգելի կամ թույլ տա որեւէ բան:
«Թուրքիյում լավ գիտեն Հավաքական անվտանգության պայմանագրի մասին, այդ իսկ պատճառով Հայաստանին սպառնացող որեւէ ռազմական վտանգ Թուրքիայի կողմից ես չեմ տեսնում»,- ասաց Զատուլինը:
Նա բացառեց Աֆրինի սցենարի կրկնությունը Արցախում, թեեւ ընդունեց, որ կա խնդիր, որը, սակայն պետք է լուծել խաղաղ ճանապարհով: