ՌԴ-ն պատրաստ է աջակցել ՀՀ-ում ռուսաց լեզվի դասավանդման մեթոդաբանության մշակմանը. Վասիլեւա
ՌԴ ԿԳ նախարարի հրավերով  ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանի  գլխավորած պատվիրակությունը գտնվում է Մոսկվայում: Պատասխան այցի շրջանակում Լեւոն Մկրտչյանը հանդիպել է ՌԴ ԿԳ նախարար Օլգա Վասիլեւայի հետ:
Ինչպես հայտնում են ԿԳՆ-ի մամուլի ծառայությունից, ողջունելով միմյանց՝ երկու երկրների կրթության ոլորտի  պատասխանատուները կարեւորել են կրթության եւ գիտության ոլորտում առկա հայ-ռուսական համագործակցությունը եւ պատրաստակամություն հայտնել ավանդական կապերի ամրապնդման եւ հետագա զարգացման ուղղությամբ:  Լեւոն Մկրտչյանն ու Օլգա Վասիլեւան հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են  ՌԴ նախարարի Երեւան կատարած այցի ընթացքում ձեռքբերված երկկողմ  պայմանավորվածություններին:
ՀՀ ԿԳ նախարարը նշել է, որ ելնելով Հայաստանի կրթության ոլորտի առաջնահերթություններից՝ կարեւորվում է օտար լեզուների ուսուցման արդյունավետության բարձրացումը: Այս համատեքստում ռուսական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել  ռուսաց լեզվի դասավանդման մեթոդաբանության մշակման հարցում: Ռուսական կողմն ընդգծել է նաեւ, որ  հետաքրքրված է  Հայաստանի դպրոցներում «Շախմատ» առարկայի դասավանդման արդյունավետ փորձով:
Լեւոն Մկրտչյանն իր հերթին հետաքրքրություն է դրսեւորել թերհամալրված դպրոցներում կրթության կազմակերպման ռուսական փորձի նկատմամբ, ընդգծելով, որ  Հայաստանում փոքր համակազմ ունեցող դպրոցների զարգացումը ոլորտի առաջնահերթ խնդիրներից է:
Անդրադառնալով բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումներին՝ Լեւոն Մկրտչյանը նշել է, որ Հայաստանում այժմ քննարկվում է Բարձրագույն կրթության մասին օրինագիծը, որի ընդունումից հետո զարգացման եւ համագործակցության նոր հեռանկարներ են բացվում համալսարանական  գիտության համար: Այս համատեքստում ՀՀ ԿԳ նախարարը կարեւորել է գիտական համատեղ կլաստերների ստեղծման հնարավորությունը, որը մեխանիզմներ կստեղծի  գիտական ինստիտուտներում  կրեդիտների կուտակման, ուսանողների եւ հետազոտողների շարժունության համար:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կրթության եւ գիտության ոլորտում ընդլայնել համագործակցությունը՝ նոր ծրագրերի իրականացմամբ, փորձի եւ տեղեկատվության փոխանակմամբ: