Շարքային Արամայիս Միքայելյան․ զոհվել է՝ ոչնչացնելով հակառակորդի բազմաթիվ գրոհայինների
Մեր ժամանակի հերոս՝ Արամայիս Միքայելյան․ Արամայիս Միքայելյանը զոհվել է Արցախի ՊԲ՝ Ջաբրայիլի զորամասի մարտական դիրքերում, թշնամուն հետ մղելու ընթացքում։
2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի զինված ուժերի ստորաբաժանումները լայնամասշտաբ հարձակումներ են կատարում։ Սկզբնապես հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված հենակետային դիրքերը հրետակոծելուց հետո ադրբեջանական ուժերն անցնում են գրոհի։ Շուրջ երեք հարյուր հոգուց բաղկացած խմբերը, զինված նաեւ տանկերով, փորձում են գրավել հայկական դիրքերը։
2016թ.-ի ապրիլի 4-ին մղված թեժ մարտերի ընթացքում՝ ցուցաբերելով խիզախություն, Արամայիս Միքայելյանը ոչնչացրել է հակառակորդի բազմաթիվ գրոհայինների, զոհվել է մարտադաշտում ապրիլի 4-ին։ Նրա մահվան մասին հայտարարվել է 2016 թվականի ապրիլի 5-ին։
Արամայիս Միքայելյանը ծնվել է 1996 թվականի հուլիսի 21-ին Սյունիքի մարզի Գորայք գյուղում։ Տասը տարեկանում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ոսկեհատ։ Դպրոցն ավարտել է գերազանցությամբ, ընդունվել է Երեւանի «Հայբուսակ» համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետ: Սովորել է նաեւ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Հայորդաց տանը, զուգահեռ՝ ՀԲՄԸ-ի փայտի փորագրության բաժնում, Հայաստանի ԴՕՍԱՖ ռադիոկապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնում՝ որպես ռադիոտեխնիկ։
Նա զբաղվում է քանդակագործությամբ եւ փայտի փորագրությամբ, հատկապես սիրում էր խաչքարեր քանդակել։ Նա երազում էր զորացրվելուց հետո արվեստանոց բացել: Արամայիսի երազանքներն անկատար մնացին, բայց նրա հարազատները փորձում են անել ամենը, որպեսզի այսօր բոլորն էլ հաղորդակից դառնան զինվորի աշխատանքներին:
Ապրիլյան պատերազմի հերոսի գործն այժմ շարունակում են նրա մայրն ու եղբայրը: Նրանց նախաձեռնությամբ հուլիսի 20-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունում բացվել է Արամայիսի հեղինակային աշխատանքների ցուցադրությունը, բացի այդ տեղի է ունեցել «Քեզ հետ, բայց առանց քեզ» հուշագրքի շնորհանդեսը, որտեղ  ներկայացված են Արամայիս Միքայելյանի մոր եւ հարազատների հիշողությունները։
Բանակում ծառայելու ընթացքում Արամայիս Միքայելյանը քանդակել է Հայաստանի գերբը, որը, ցավոք, կիսատ է մնացել եւ հարազատների խնդրանքով այն տեղափոխել են Էջմիածին։ Ծառայության ժամանակ Արամայիսն ընտանիքի անդամներին խնդրել էր, որ իրեն ուղարկեն Աստվածաշունչը, Սահմանադրությունը եւ քանդակի համար իր գործիքները։ Այնտեղ խաչեր էր պատրաստում, նվիրում ընկերներին։ Նրա աշխատանքներն այնքան մանրակրկիտ եւ նուրբ են, որ կարծես ձեռք դիպած չլինի։
Մայրը՝ Լիլիթ Ավագյանը, որդու մեդալը ստանալու ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, թե ինչ խոսքերով է Արամայիսին բանակ ճանապարհել. «Բալես, ցավդ տանեմ, քեզ ճանապարհում եմ, մենակ խնդրում եմ՝ պարտքդ կատարիր փառքով, վերադարձիր անփորձանք: Այսօր բոլոր զգացմունքներս խառնվել են իրար՝ եւ հուզմունք, եւ ցավ, եւ խորը կսկիծ, միաժամանակ հպարտություն, որ արժանի զավակ եմ մեծացրել: Այս ցավն իմն է, չգիտեմ՝ կարող եմ հաղթահարել, թե՝ ոչ: Շատ դժվար է: Հոգիս լացում է, կարոտն է խեղդում: Կարոտ, կարոտ։ Միակ մխիթարանքս երեւի սա է, որ հերոս որդի եմ ունեցել՝ գիտակցել է, որ մահվան է գնում»: