Վանաձորի բոլոր դպրոցների տնօրենների եւ մանկավարժների կողմից ստորագրված բաց նամակը՝ ուղղված պատգամավորական անձեռնմխելիությունից այսօր զրկված եւ հասարակական դատաստանի արժանացած Մանվել Գրիգորյանին, հայտնում է loritv.am-ը։
«Վանաձորի հանրակրթական դպրոցների տնօրենները եւ մանկավարժական կոլեկտիվները դատապարտում են.
Գեներա՛լ, չգիտեմ՝ ինչ կաթով է սնել մայրդ, բայց գիտեմ հաստատ, որ ուզածը քեզ նման զավակը չէր:
Գեներա՛լ, չգիտեմ՝ ո՞վ էր քեզ ներշնչել, թե հաղթողին չեն դատում: Հիմա ո՞վ է հավատում, որ հաղթանակներ ունես, ու քեզ դատում են բոլորը՝ մեծից փոքր: Արցախի հերոս, պատվավոր այս կոչումը ոչ մի կապ չունի քեզ հետ, դու ընդամենը ժողովրդի թշնամի ես, ու քեզ նմաններին գնդակահարում էին:
Իմացի՛ր, մահն անգամ քեզ չի փրկի:
Քանի՜-քանի՜ զինվորի առջեւ ես կանգնել քո ցինիկ հպարտությամբ, ինքդ քեզնից պատիվ առած: Քո՞ առջեւ են երդվել 18-ամյա, քեզնից արժանավոր, քեզնից կարեւոր բեղ-մորուսները նոր բուսած պատանիներն ու զինվորական երդում տվել:
Ի՜նչ իմանային այդ ազնիվ, կուրծքները թշնամու գնդակին դեմ տված տղաները, որ իրենց առջեւ կանգնած գեներալը իրենց սնունդը, հագուստը, զենքը, տեխնիկան գողացող մի շարքային ստահակ է:
Անաստվա՛ծ, քո անհագ որկորին անգամ «Շտապ օգնության» մեքենա՞ էր հարկավոր...
Բոլորին թուրք էիր անվանում, ով կփորձեր քեզ չհավատալ:
Դու թուրք էլ չես, քո տեսակը դեռ պիտի ուսումնասիրվի: Արածդ աշխարհի ողջ հայությանը ցնցեց, ուշքի գալ չի լինում:
Դու, անսիրտ, հրեշավոր մարդ, գոնե մի դպրոցականի նամակ կարդացի՞ր, աչքդ չընկա՞վ «Իմ քաջ զինվոր» վերտառությանը, թե՞ ագահությունից կուրացել էին աչքերդ, անպատժելիությունը բռնել էր անկուշտ հոգիդ:
Դու այդ դպրոցականների մաքուր հավատն ես սասանել, նրանց երազկոտ, խանդավառ հայացքների լույսն ես բեկանել: Հերոս են կոչել քեզ, բայց դու ի՞նչ հերոս ես, հերոսը Իգոր Մուրադյանն էր, որ մեռավ աղքատության մեջ:
Վանաձորի հանրակրթական դպրոցների տնօրենները, մանկավարժական կոլեկտիվները դատապարտում են անուն չունեցող արարքդ. ամոթիդ խարանը շա՜տ ծանր է:
Եռաբլուրի քարերից հույս, հավատ ներշնչող անմեղ զոհերի արդար արյունը հավիտենական նզովք է քո պիղծ անվանը, գեներալ Մանվել Գրիգորյան:
Վանաձորի բոլոր դպրոցների տնօրենները եւ մանկավարժները ստորագրում են»:
Վանաձորի դպրոցները եւս ապրիլյան պատերազմի օրերին զինվորներին օգնելու նպատակով սնունդ ու անհրաժեշտ պարագաներ են հավաքել, նամակներ գրել՝ հույսով, որ դրանք հասնելու են հասցեատերերին։ Բայց այսօր նրանք էլ կասկածում են, թե դրանք նպատակին ծառայել են։