ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը France 24-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ռուսաստանի իշխանությունները, այդ թվում՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ամբողջությամբ աջակցում են Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ մեր պայքարին:
Փաշինյանը պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ հերքել է այն մտավախությունները, թե քանի որ Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի առկայությունը հնարավորություն է ստեղծում Մոսկվայի համար միջամտելու ՀՀ ներքին գործերին։ «Շատ է խոսվել Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի առկայության մասին, որն իբր, ապացուցում է Հայաստանի ինքնիշխանության սահմանափակումը»,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով, Հայաստանն այսօր ոչ պակաս անկախ երկիր է, որքան օրինակ, Ֆրանսիան։ Փաշինյանն իրեն համարում է Հայաստանի ինքնորոշման երաշխավորը:
«Ես ուրախ եմ, որ մեր բոլոր գործընկերները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ամբողջությամբ հարգում են Հայաստանի անկախությունը: Ես բացարձակ ճշգրտությամբ կարող եմ ասել, որ ռուսական իշխանությունները, այդ թվում՝ ՌԴ նախագահը, ամբողջությամբ աջակցում են կոռուպցիայի դեմ մեր պայքարին»,- ընդգծել է Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հիշեցրել է, որ Հայաստանում շարունակվում են կոռուպցիոն իրավախախտումների հետաքննությունները ինչպես ռուսական, այնպես էլ ֆրանսիական ու գերմանական ընկերությունների հետ կապված: