Անպտղություն ունեցող զույգերի հետազոտման եւ բուժման նպատակով առողջապահական բյուջեով նախատեսված է 210 միլիոն դրամ: Նախկինում այդ գումարը 50 միլիոնի սահմաններում էր:
«Միջոցառումը կոչվում է «Անպտուղ զույգերի համար վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ բժշկական օգնության ծառայություններ», եւ մենք հենց այս շաբաթ հանդիպում ունենք՝ որոշելու, թե այդ 210 միլիոն դրամը ինչպես ենք ծախսելու: Ներկա դրությամբ, հակվածությունը հիմնականում ուղղված է անպտղության պատճառները պարզելուն, մի մասն էլ՝ հենց արտամարմնային բեղմնավորման ծառայությունների գնմանը, որովհետեւ ապացուցողական փորձը ցույց է տալիս, որ ավելի ծախսարդյունավետ է պարզել պատճառը եւ լուծել: Դա շատ ավելի էժան է եւ ավելի մեծ թվով շահառուների կարելի է ներգրավել, քան թե պարզապես մի քանի տասնյակ զույգերի անել արտամարմնային բեղմնավորում»,- այսօր լրագողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Հավելելով՝ նա ընդգծեց, որ թեպետ արտամարմնային բեղամնավորում նույնպես կլինի, բայց հիմնական շեշտը դրվելու է պատճառները պարզելու եւ վերացնելու վրա: