ՊԵԿ-ից իմ պարգեւատրումների տարեկան գումարը 8 ամսվա համար 14 միլիոն է. Դավիթ Անանյան
Պարգեւավճարների աղմուկ հանած թեման ՊԵԿ ղեկավար Դավիթ Անանյանի հետ «Իմ քայլը» խմբակցությունում տեղի ունեցած քննարկումից հետո է՛լ ավելի թեժացավ: Դավիթ Անանյանը քննարկումներից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց, որ 8 ամիսների համար ՊԵԿ-ից 14 մլն դրամ պարգեւավճար է ստացել: Խոսելով իր հայտարարագրած 23 մլն դրամ եկամտի մասին, Անանյանն ասաց.
«23 միլիոնը բաղկացած է՝ 4.8 միլիոն ֆինանսների նախարարությունից եմ ստացել, 18.5 միլիոն՝ ՊԵԿ-ից։ Առաջինը ստացել եմ 4.5 ամսվա համար, երկրորդը՝ 7.5 ամսվա համար։ 8 միլիոն չկա։ Եթե բաժանեք 7-ի, կստանաք միջինը 2.3 միլիոն։ Իմ եկամուտները ամսական 2.3 միլիոնը չեն գերազանցում՝ աշխատավարձով, հավելավճարով եւ պարգեւատրումներով։ ՊԵԿ-ից իմ պարգեւատրումների տարեկան գումարը 8 ամսվա համար 14 միլիոն է»:
Խոսելով խմբակցության ներսում տեղի ունեցած քննարկումների մասին՝ Անանյանն ասաց, որ մանրամասն պարզաբանում տրվեց պարգեւատրումների, աշխատավարձերի, ընդհանուր այն տեղեկատվության հիման վրա, որը հրապարակման ենթակա է, որն անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքով պաշտպանված է, եղավ ամփոփ քննարկում․
«Եղավ մոտավորապես 15-20 հարցերի պատասխան։ Սա դռնփակ նիստում աշխատանքային կարգով իրականացված քննարկում էր»,- ասաց Անանյանը։
Հարցին՝ կարողացա՞վ հիմնավորել պարգեւավճարների մասին իր փաստարկները, Անանյանը պատասխանեց՝ նման խնդիր չկար։
«Կար պարզաբանումների խնդիր։ Ես չեմ ասելու՝ իրենք բավարարված են, թե՝ չէ։ Ես հարցերին պատասխանել եմ, ինքս ինձնից բավարարված եմ։ Ամեն ինչ ճիշտ է կատարվել՝ օրենքի տառին համապատասխան։ 9 միլիոն պարգեւատրում գոյություն չունի։ 8 միլիոն չկա, 7 միլիոն չկա, 6 միլիոն չկա։ Մեր իրավաբանների հետ աշխատում ենք, թե ինչպես անենք, որպեսզի հանրայնացնենք այն տեղեկատվությունը, որի իրավական հնարավորությունը չունենք։ Պատգամավորները եւս ասացին, որ առաջիկայում միգուցե պետք է օրենսդրություն փոխել, որ հանրություն-պետական ծառայող կապը շատ ավելի թափանցիկ լինի»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ պարգեւավճարներ տված բոլոր մարմինների ներկայացուցիչների հետ քննարկումներ են լինելու։
Մեկ այլ հարցի՝ իրավասո՞ւ էին արդյոք իրեն խորհրդարան կանչելու եւ հարցադրումներ ներկայացնելու, նա պատասխանեց, որ իրավասության խնդիր չկա․
«Մենք ասում ենք, որ պետք է հաշվետվողականություն ունենանք։ Հիմա աշխատանքային կարգով մեր գործընկերները հրավիրել են, ես եկել եմ, քննարկել ենք։ Ընդդիմությունն էլ եթե հրավիրեր, ես կգայի»,- հավաստիացրեց ՊԵԿ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանի իշխանական խմբակցությունը ՊԵԿ նախագահին հրավիրել էր ներկայացնելու պարգեւավճարների հանգամանքները եւ Հարկային օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները։
Հ.Գ. Դիտարկմանը, որ եթե Դավիթ Անանյանը 8 ամսվա ընթացքում 14 մլն դրամ պարգեւավճար է ստացել, այդպիսով ստացվում է, որ ինքը յուրաքանչյուր ամիս իրեն պարգեւատրել է 1 մլն 750 հազար դրամով, ՊԵԿ նախագահը չարձագանքեց։