Լոռու մարզի Շամլուղ բնակավայրի 1-ին փողոցի 10-րդ շենքի վերջին հարկի բոլոր բնակարանները քարուքանդ վիճակում են գտնվում: Այստեղ գտնվելը խիստ վտանգավոր է: Բնակարանների մեծ մասը փափկված է, որպեսզի որոշ արկածախնդիրներ պատահաբար չմտնեն դատարկ բնակարաններ: Շենքի հետնամասի պատշգամբները, որոնք ամբողջությամբ փայտից են, վաղուց արդեն փլվել են, վտանգն այսօր արդեն առկա է նաեւ ներքեւի հարկերում:
Շենքի բնակիչ Էմմա Ավետիսյանը պատմում է, որ երբ պատշգամբը փլվել է, տակը բարեբախտաբար մարդիկ չեն եղել, վտանգավոր մյուս հատվածները փորձում են սեփական ձեռքերով ամրացնել:
Տիկնոջ ընտանիքը 10-րդ շենքում մնացած վերջին 3 ընտանիքներից մեկն է: Մյուս բոլոր բնակիչները ապրում են կամ հարեւան շենքերում, կամ էլ բացակայում են երկրից: Բնակիչների խոսքով՝ փլուզվող շենքի հետ կապված ամիսներ առաջ տեղեկացրել են կառավարությանը, նամակի պատասխան ստացել են երեք գերատեսչություններից, քաղաքաշինության ոլորտի մասնագետներն այցելել, տեղում ուսումնասիրություններ են կատարել:
Մարզպետարանից ստացված վերջին նամակում նշված է, որ տանիքը կվերանորոգվի: Բնակիչներն ասում են, որ շենքի փլուզման պատճառը տարիներ շարունակ անուշադրության մատնված տանիքն է եղել. «Ժամանակին կռիշը չսարքեցին, ոչ մեկ տեր չեղավ, դրա համար էլ էս օրին հասավ»,-նշում են բնակիչները:
Բնակիչներն այս շենքում վախով են ապրում: Պատերի ճեղքերն օրեցօր մեծանում են, բոլոր բնակարաններում առաստաղների մետաղական կոնստրուկցիաներն արդեն անջատվել են իրարից:
Համայնքի վարչական ղեկավար Արթուր Աղաբաբյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ սա համայնքի միակ վթարային շենքը չէ. «Ուրիշ շենք էլ ունենք, այս երկու շենքերի տանիքները հիմնովին վերանորոգվելու են»:
Բնակիչները հույս ունեն, որ աշխատանքները կսկսվեն մինչ գարնանային տեղումները, հակառակ դեպքում, փլուզումը ավելի կակտիվանա՝ իր հետ բերելով անդառնալի հետեւանքներ: