Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Մոսկվայի «Շերեմետեւո» օդանավակայանում երեկ հրդեհված ինքնաթիռ էր վայրէջք կատարել:
Նախնական տեղեկություններով, հայտնի էր զոհված 13 մարդու մասին:
Ըստ Meduza-ի՝ ավիավթարի հետեւանքով զոհերի թիվը, վերջին տվյալներով, հասել է 41-ի։ТАСС գործակալության փոխանցմամբ՝ ՌԴ Քննչական կոմիտեն տեղեկություն է ստացել, որ օդանավում գտնված 78 ուղեւորներից եւ անձնակազմի անդամներից հաջողվել է փրկել 37-ին, եւս 28-ի ճակատագիրն անհայտ է: Քննիչները հարցաքննում են ականտեսներին և տուժածներին:
Վայրէջքի ժամանակ հրդեհված ինքնաթիռում է եղել ՌԴ Սեվերոմսկ քաղաքի քաղաքապետ Վլադիմիր Եվմենկովը: Նա առանձնապես չի տուժել, գտնվում է օդանավակայանում:Интерфакс գործակալության փոխանցմամբ, SSJ-100 ուղևորատար ինքնաթիռը բռնկվել է Շերեմետևո օդանավակայանում վթարային վայրէջք կատարելիս:
Նշվում է, որ պատահարի պատճառները դեռեւս անհայտ են, սակայն հնարավոր է՝ կրակի պատճառը կայծակը կարող է լինել:
Միջադեպից հետո օդանավակայանն աշխատում է սահմանափակ ռեժիմով, երկու թռիչքուղիներից մեկն է գործում: Օդանավակայանում բացվել է հոգեբանական եւ բուժաջակցության կենտրոն՝ զոհերի եւ վիրավորների հարազատների, ինչպես անեւ օդանավի փրկված ուղեւորների համար:
Հայտնի է, որ ինքնաթիռը թռչում էր դեպի Մուրմանսկ, բայց թռիչքից կարճ ժամանակ անց անձնակազմը ստիպված է եղել վթարային վայրէջք կատարել:
Շերեմետեւո ուղեւորվող ինքնաթիռների մի մասը այլ օդանավակայաններում են վայրէջք կատարում, դատախուզությունը դեպքի առնչությամբ քրեական գործ է հարուցել:Աղբյուրներից մեկում նշվում է, որ ուղեւորներին ինքնաթիռից դուրս բերելու հարցում մեծ մասամբ օգնել են 2 երիտասարդ աղջիկներ ու մեկ տղամարդ, որոնց առաջինն է հաջողվել դուրս պրծնել այրվող օդանավից: