«Վերջերս բավականին ակտիվ խոսվում է քաղաքապետարանի ոչ շատ հաջող աշխատանքի մասին, ինչը շատ հետաքրքիր է: Սրած դանակով կտրվում է ամեն ինչ՝ առանց հաշվի առնելու իրավիճակը, առանց հաշվի առնելու պայմանները, եւ մեկ-մեկ դա բավականին զարմանալի է, սկսած աշխատավարձերի հարցերից, վերջացրած նրանով, որ մենք խոչընդոտում ենք ներդրումային ծրագրերին, ուշացնում ենք շինարարության թույլտվությունները: Այսինքն՝ բավականին այսպես լուրջ մեղադրանքներ են գալիս մեր հասցեին»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր ասաց գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը:
Նա չբացառեց, որ այդ մեղադրանքները որոշակի հիմք ունեն, բայց եւ նկատեց, որ ավելին անել այսօր ուղղակի չեն կարող: «Խոսվում է, թե ինչու չեն արվում համակարգային փոփոխություններ: Համակարգային փոփոխությունները սկսվում են օրենքների փոփոխություններով, համակարգային փոփոխությունները օդից չեն գալիս եւ օրենսդրական դաշտի առումով բավականին տխուր վիճակի մեջ ենք»,- արձանագրեց Մեսչյանը:
Նա բերեց ձեղնահարկերը միանմանեցնելու ծրագրի օրինակը, որի իրագործումը, սակայն, չի սկսվել, որովհետեւ շինարարական թույլտվությունից առաջ պետք է լինի բնակիչներից հարյուր տոկոսի ստորագրությունն ու համաձայնությունը: Այժմ առաջարկվում է փոփոխել օրենսդրական այդ կտրուկ պահանջը եւ պահանջվող ստորագրությունների շեմը հասցնել 2/3-ի:
Արթուր Մեսչյանը նաեւ ասաց, որ մասնավորապես իր համակարգման ոլորտում գտնվող բաժինների աշխատակիցները շատ են աշխատում ու նրանց վարձատրությունը համարժեք չէ: «Նրանք մինչեւ գիշերվա ժամը 11-ը աշխատում են ու երբ հեռուստատեսությամբ լսում են անդուր նախադասություններ իրենց աշխատավարձի վերաբերյալ, որ մի քանի կոպեկ պետք է ավելանա կամ չավելանա, ճիշտն ասած դա այնքան էլ ազնիվ չէ: Ես մի բան պետք է ասեմ, չզարմանաք. եթե մոտակա ժամանակները իմ իրավասության տակ գտնվող բաժինների աշխատակիցների աշխատավարձերը չբարձրանան, ժամը 18-ին բոլորին ես ուղարկելու եմ տուն: Ոչ ոք ժամը 18-ից հետո աշխատաքի վայրում չի լինելու, էլ չեմ խոսում շաբաթ կամ կիրակիի մասին: Կարող եք դա ընդունել որպես նախազգուշացում»,- հայտարարեց Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը:
«Ոչ ոք չի եկել քաղաքապեարան աշխատելու հարստանալու, գումար վաստակելու կամ ինչ-որ խնդիրներ լուծելու: Մենք իսկապես փորձում ենք հնարավորին չափով օգտակար լինել քաղաքին, եւ գոնե բարոյական աջակցություն ինչ-որ չափով պետք է պահանջենք ձեզանից»,- հավելեց նա: