«Առինջ մոլ»-ում եւ «Սպայկայում» ստուգումները շարունակվում են. Դավիթ Անանյան
Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Առինջ մոլ»-ում սկսված ստուգումները շարունակվում են: Այս մասին, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
«Այո, քրեական գործ կա հարուցված եւ այդ գործը դեռ ընթանում է: Երբ կավարտվեն ստուգումները, բնականաբար, մենք հանրությանը տեղյակ կպահենք»,- ասաց Անանյանը:
Անդրադառնալով «Սպայկա»-ին ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ այնտեղ նույնպես ստուգումները շարունակվում են. ««Սպայկա»-ի այսօրվա գործունեությունը եւ իր նախկինում կատարած գործողություններին իրավական գնահատական տալը մենք տարանջատել ենք, որ հանկարծ չվնասենք այդ ընկերության բնականոն աշխատանքին: Այն տեղեկությունները, որոնք մենք պարբերաբար դեռեւս ստանում ենք, դրանք անընդհատ մշակվում են եւ նոր հաշվարկներ են կատարվում»,- ասաց Անանյանը:
Հիշեցնենք, որ ՊԵԿ-ը հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ «Սպայկա» ընկերությունը պետական բյուջե չի վճարել ընկերության ձեռնարկատիրական գործունեության արդյունքում առաջացած 7 մլրդ 36 մլն 666 հազար 312 ՀՀ դրամ մաքսատուրք եւ հարկ: Ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով hարկ, տուրք կամ պարտադիր այլ վճար չկատարելը): Ընկերությունը 1 մլրդ դրամ բյուջե էր վճարել:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 9-ին ՊԵԿ Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները` դատարանի որոշման հիման վրա խուզարկություն են իրականացրել «Ֆիրմա Նյու» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում (հանդիսանում է «Առինջ մոլ» առևտրի շուկայի կազմակերպիչը): Խուզարկությունն իրականացվել է ընկերության նկատմամբ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի (հարկը, տուրքը կամ պարտադիր այլ վճարը չվճարելը) հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում: