Սեյրան Սարոյանը չի հավատում, որ Արցախի հերոս, գեներալ–մայոր Սամվել Կարապետյանը՝ Օգանովսկին կարող էր Մարտի 1-ի ժամանակ կրակելու հրաման տալ։ Այս մասին այսօր ասաց իր առանձնատանը հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Հիշեցնենք, որ օրերս BBC–ի ռուսական լրատվական գործակալությունը համացանցում հոդված էր հրապարակել, որում նշվում էր, որ հրատարակչության տնօրինության տակ է հայտնվել Արցախի հերոս, գեներալ–մայոր Սամվել Կարապետյանի (Օգանովսկի) հարցաքննության արձանագրությունը։ BBC–ի լրագրողը պնդում էր, որ, քննության վարկածով, Կարապետյանն իր ենթակայության տակ գտնվող անձանցից 20 հոգանոց խումբ է ձևավորել, որը 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ տեղակայվել է Մարշալ Բաղրամյան պողատայում գտնվող նախագահական նստավայրի նկուղում։ Քննության վարկածով` մարտի 1-ին ցուցարարների ուղղությամբ այդ խումբն է կրակել։
Սեյրան Սարոյանը պնդեց, որ ամբողջ աշխարհը գիտի, որ ինքն ու Մանվել Գրիգորյանը Մարտի 1-ին չեն մասնակցել։ Դիտարկմանը, որ Ռոբրետ Քոչարյանը հայտարարել էր 2008-ին իր ու Մանվել Գրիգորյանի հանդիպման մասին, Սարոյանն ասաց, որ Գրիգորյանը այդ հանդիպմանը չի գնացել, բոլորը գնացել են, բացի Մանվել Գրիգորյանից․
«Էդ ժամանակ հասկացանք, որ մեր վրա են ֆռցնում, թողեցինք, եկանք տուն, մի շաբաթ տնից դուրս չենք եկել»։
Հարցին՝ իր կարծիքով՝ կարդարացնե՞ն Գրիգորյանին, Սարոյանն արձագանքեց․ «Ես դատավոր Մացո՞ն եմ»,- նկատի ունենալով Մանվել Գրիգորյանի գործով դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին։
Սարոյանը համաձայնեց, որ Մանվել Գրիգորյանի օրոք Էջմիածնում վախի մթնոլորտ է եղել եւ միեւնույն ժամանակ ասաց, որ «Մանվելի միակ չեպեն էն էր, որ տենար նառուշենի ա ըլնում, բռներ ավտոյի զալատնիկներն իջացներ»։