Սուտ է ասում Արմեն Մուրադյանը: Այս մասին այսօր ԱԻՆ աշխատողի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառման ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը հայտարարել էր, որ մեկ տարի առաջ Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի հետ կապված քննարկում է եղել, որի ընթացքում եղել է անթույլատրելի բառակապակցություն՝ Արսեն Թորոսյանի կողմից. «Պարոն նախարարն ասաց, որ «50 հոգի եղել են հաշմանդամ,եւ 50 հոգին էլ մեռնելու են հաշմանդամ, ինչու եք այդքան փող ծախսել»:
Հարցին՝ զրպարտության համար դատի տալո՞ւ է, Թորոսյանը պատասխանեց. «Եթե բոլոր զրպարտություններով զբաղվեինք՝ ուրիշ ոչ մի բանով չէինք զբաղվի»:
Հարցին՝ ո՞ւմ նկատի ուներ, երբ ասում էր, որ ընտանիքներ են կապված այս կամպանիայի հետեւում՝ օրինակ՝ Սերժ Սարգսյանի փեսայի՞ն, Թորոսյանը պատասխանեց. «Նաեւ»:
Դիտարկմանը՝ ի՞նչ նպատակ ունի Միքայել Մինասյանը՝ իր դեմ կամպանիա հրավիրելով, Թորոսյանը պատասխանեց. «Օրինակ ի՞նչ նպատակ ուներ՝ նույնը 1 տարի առաջ անելով: Դրա մասին շատ է խոսվել, այնքան պարզ՝ տրիվիալ հարցեր եք տալիս»:
Անդրադառնալով հարցին՝ թե առողջապահության ոլորտում արած բացահայտումնե՞րն է պատճառը, որը նաեւ առնչվել է Մինասյանի հորը, Թորոսյանն ասաց. «Նաեւ, նաեւ խիստ անձնական են ընդունում այդ ամեն ինչը»:
Հիշեցնենք, որ երեկ նախարար Թորոսյանն մամուլի ասուլիս էր հրավիրել, որին ներկայացել էր նաեւ մանկական ուռուցքաբան, արյունաբան Գեւորգ Թամամյանը՝ հայտարարելով, որ նախարարին հարցեր ունի: Թամամյանն, ի դեպ, վերջերս է հրաժարվել նախարարության՝ ուռուցքաբանության գծով խորհրդատուի պաշտոնից: Թորոսյանն ընդհատեց ասուլիսը եւ հեռացավ: Իսկ ավելի ուշ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի միջոցով հայցեց լրագրողների ներողամտությունը, ապա եւ սենսացիոն հայտարարություն արեց: Համոզմունք հայտնեց, որ Գեւորգ Թամամյանի գործողությունների ետեւում կանգնած է Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը, որովհետեւ վերջինս դեռ բուհի խորհրդում ձեռնարկված փոփոխությունների ժամանակ անհանգստություն է ունեցել, որ իր շուրջը օղակը սեղմվում է ու կարող է զրկվել պաշտոնից: Մուրադյանի պատասխանը չուշացավ: Իսկ հակահարվածը ուժգին էր: Նա նախ հայտարարեց, որ որեւէ պաշտոն չի կարող իր արժանապատվությունից բարձր դասվել, իսկ Թամամյանն այն մարդը չէ, որը կարող է չունենալ սեփական կարծիք, ապա նշեց. «Եթե բաց քննարկում է գնում, թե ինչ է պատահել իմ եւ պարոն Թորոսյանի միջեւ, պարզ կարող եմ հայտարարել. հենց այս կենտրոնի հետ կապված (Զինվորի տան-խմբ.) մոտավորապես մեկ տարի առաջ եղել է քննարկում, որի ընթացքում արվել է անթույլատրելի բառակապակցություն: Հիսուն հոգի եղել են հաշմանդամ,- հայտարարեց պարոն նախարարը,- եւ հիսունն էլ մեռնելու են հաշմանդամ: Ինչո՞ւ եք այդքան փող ծախսել: Որից հետո մեր խոսակցությունն ընդհատվել է, եւ որեւիցե ընդհանուր կողմ չենք կարող ունենալ առհասարակ: Ես չեմ կարծում, որ ցինիզմը, ստախոսությունը եւ ոչ ադեկվատ քննադատությունները կարող են տեղ գտնել առողջապահության ոլորտում»: